Super League: Απίστευτο ματς -Ο ΟΦΗ έχανε 3-0 από την ΑΕΚ, αλλά τελικά πήρε το 3-3(vid)

clock 20:21 | 19/09/2021

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ", παρότι ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει με 3-0 από την ΑΕΚ, εν τέλει κατάφερε να πάρει την ισοπαλία(3-3) από την Ενωση που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα.

Η Ενωση βρήκε νωρίς στο παιχνίδι τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σέρχιο Αραούχο να σημειώνει στο 15' το πρώτο του γκολ στη νέα θητεία του με τα "κιτρινόμαυρα". Στο 36' όμως σε μια φάση με μεγάλη ένταση ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς είδε τον διαιτητή Φωτιά να αποβάλλει τον Λιβάι Γκαρσία και η ΑΕΚ έμεινε από νωρίς με παίκτη λιγότερο. Στο 41', ο Στίβεν Τσούμπερ πάντως βρήκε τη λύση να διευρύνει το προβάδισμα για τον Δικέφαλο, ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες.

Οι γηπεδούχοι με πολλές αλλαγές στην επανάληψη επιχείρησαν να κλεισουν στα καρέ τους την ΑΕΚ δημιουργώντας φάσεις. Μια αλλαγή της Ενωσης, όμως, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του, στο 64' σκόραρε κάνοντας στο 3-0. Μετά από αυτό το σημείο η ομάδα του Νιόπλια δεν τα παράτησε και βλέποντας την ενέργεια της ΑΕΚ να υποχωρεί πίεσε περισσότερο. Ετσι στο 79' έφτασε με τον Νέιρα στο 3-1 πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πάλι για να βάλει δύσκολα στον Δικέφαλο. Εν τέλει βρήκε και το γκολ της ισοπαλίας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πραξιτέλη Βούρο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα(3-3).

Κίτρινες: Καμάου, Λάμπρου, Νέιρα, Πασαλίδης, Βούρος
Κόκκινη: Γκαρσία (36΄)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Κοροβέσης, Πασαλίδης (46΄ Ουές), Διαμαντής, Βούρος, Νέιρα, Γκαγιέγκος, Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου (71΄ Γρίβας), Καμάου (46΄ Ντουρμισάι), Καστάνιος (59΄ Φαν Ντούινεν)
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Τσούμπερ (75΄ Μάνταλος), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (89΄ Σβάρνας), Αμραμπατ (62΄ Σάκχοφ), Γκαρσία, Αραούχο (62΄ Ανσαριφάρντ)

ΟΦΗ : Με φιλάθλους το "Γεντί Kουλέ" μετά απο 18 μήνες(φωτο)

ΟΦΗ: Tίμησε τον 100αρη Κοροβέση