Super League 2: Αποχαιρέτισε την κατηγορία με ισοπαλία ο Γιούχτας

ΓΙΟΥΧΤΑΣ
 clock 16:02 | 22/05/2024

Ο Γιούχτας ολοκλήρωσε την παρουσία του στη Super League 2, με ισοπαλία 0-0 με  τον Διαγόρα στις Αρχάνες για την 10η αγωνιστική των play out. Η κρητική ομάδα θα αγωνίζεται του χρόνου στην Γ Εθνική.

Λίγες ήταν οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιούχτα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 17ο λεπτό με τον Κόλα να σουτάρει άουτ, ενώ στο 28′ ο Γιούχτας έγινε απειλητικός, όταν μετά από κόρνερ ο Λιποράσε σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Διαγόρα να διώχνει με δυσκολία.

Ο ρυθμός σιγά-σιγά ανέβαινε με τον Διαγορά να έχει μακρινό σουτ με τον Κιτ στο 34′, το οποίο μπλόκαρε ο Μακατουνάκης. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 36΄, όταν ο Κωστανάσιος έπιασε το διαγώνιο σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι του Διαγόρα!

Ένα λεπτό μετά οι ροδίτες απείλησαν με γυριστό του Ταχματζίδη που έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Γιούχτα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο δυναμικά και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Νοικοκυράκη να κάνει ψηλοκρεμαστή προσπάθεια που πέρασε εκτός εστίας στο 48′, ενώ άουτ σούταρε και πέντε λεπτά μετά ο Βρετός.

Στο 60′ ωραία ανάπτυξη από δεξιά για τον Γιούχτα, σουτ Νοικοκυράκη η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο Θεοδωράκης πήρε την πρώτη κεφάλια, ο Ροβιθης την δεύτερη και κάποιος πάνω στην γραμμή έβγαλε πριν γίνει το 1-0!

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η παρθενική παρουσία του Μιχάλη Καπετανάκη κάτω από την εστία των «πράσινων», με τον νεαρό γκολκίπερ να περνάει στο 66′ στη θέση του Μακατουνάκη.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με πιο αξιόλογη φάση ένα διαγώνιο σουτ του Βολάκη για τον Διαγόρα που πέρασε εκτός εστίας. Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τον Γιούχτα να ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με τον έναν βαθμό.

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μακατουνάκης (Καπετανάκης 68’) Liporace, Μπουρσέλης, Κόλα, Κορνιλάκης, Θεοδωράκης (Τζανής 68’), Μπουτσάκης (Κίσσας 60’), Δασκαλάκης, Νοικοκυράκης, Κωστανάσιος (Αλεξόπουλος 44’), Βρετός (Ροβίθης 60’)

Διαγόρας (Ράμπο Ντοστανιτς) : Αυγερινός, Arias, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλας, Παπατόλιος (Rodriguez 78’) Μασούρας (Μούντες 60’) Τσιαντούλας, Keet (Βολάκης 60’), Λεσάι (Κλωνάρης 83’) Ταχματζίδης (Matyjewicz 78’)