Αθλητικά

Σίμος: "Δεν παίρνουμε τους βαθμούς που μπορούμε να πάρουμε"

O ΟΦΗ δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό στο ΟΑΚΑ, αφού ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την ΑΕΚ. Ο προπονητής των Κρητικών, Γιώργος Σίμος, δήλωσε χαρούμενος, αλλά έκανε σαφές ότι η ομάδα του πρέπει να γίνει αποτελεσματική, αφού δεν παίρνει τους πόντους που μπορεί να πάρει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σίμου:

Για την εμφάνιση: "Είμαι σίγουρα ικανοποιημένος γιατί οι ποδοσφαιριστές έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο. Δεν πήραμε τίποτα, γιατί πρέπει να μάθουμε πράγματα. Δεν είναι μόνο αυτό το ματς, είναι και τα επτά ματς ως τώρα. Θα πρέπει να μεγαλώσουμε και να γίνουμε πιο ώριμοι στα μικρά πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Έχουμε νεαρά παιδιά, πολλούς νέους παίκτες, έχουμε καλό μέλλον.

Θα πρέπει να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί. Έχουμε όλο το χρόνο μπροστά μας. Είναι μαζί μας. Δουλεύουμε κάθε ημέρα, να είμαστε υγιείς. Μέρα με την ημέρα βλέπω κάτι καλό. Δεν παίρνουμε τους βαθμούς που μπορούμε να πάρουμε, αλλά πρέπει να μείνουμε πιστοί σε αυτό που κάνουμε".

Για το ματς με τον Ολυμπιακό: "Άλλη μια πρόκληση για εμάς. Να ετοιμαστούμε και να πάμε να προσπαθήσουμε, για να δούμε τι στο τέλος θα έχουμε καταφέρει".

Ο Μάσιμο Καρέρα μιλώντας στην Nova τόνισε τα πράγματα δυσκόλεψαν μετά το γκολ των Κρητικών, ωστόσο, η ομάδα του βρήκε την δύναμη να αντιδράσει.

Στη συνέχεια τόνισε ότι η Ένωση από την Δευτέρα (2/11) θα έχει το μυαλό της στο ματς κόντρα στην Ζόρια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Καρέρα:

Για το ματς: "Στο πρώτο σουτ δεχτήκαμε γκολ κι από εκεί και πέρα είναι λογικό να δυσκολέψουν τα πράγματα. Μετά είχαμε πολλές ευκαιρίες, δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να μας απειλήσει και μετά το δύσκολο παιχνίδι που δώσαμε την Πέμπτη, είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας".

Για το ξεκίνημα: "Μπήκαμε στο παιχνίδι χωρίς την δύναμη που απαιτείται. Τον τελευταίο καιρό συχνά χρειαζόμαστε ένα χαστούκι για να αντιδράσουμε, αλλά βρήκαμε την δύναμη να αντιδράσουμε και αντιδράσαμε".

Η εξήγηση των κακών εκκινήσεων: "Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Θα συζητήσουμε αύριο, θα ακούσουμε τους ποδοσφαιριστές τι έχουν να πουν για να καταλάβουμε".

Για το ματς με την Ζόρια: "Από αύριο θα το σκεφτόμαστε. Θα δούμε σε τι κατάσταση θα βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές και θα αρχίσουμε να δουλέψουμε για την Πέμπτη".

Αθλητικά

ΑΕΚ - Ατρόμητος 2-1: 4Χ4» η ΑΕΚ του Μανόλο( Η βαθμολογία)

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη πέτυχε απόψε η ΑΕΚ, που επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε μόνη πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League μετά από 17 αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Ολιβέιρα στο 63΄, ενώ το 2-0 πέτυχε ο Λιβάγια στο 73΄. Μείωσε με πέναλτι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 89΄.

Με απουσίες και πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, η ΑΕΚ ήταν αγνώριστη στο πρώτο ημίχρονο, σε σχέση με τον πιο πρόσφατο αγώνα της και τη νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του 'Αρη. Πρακτικά δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο το νεαρό Μανδά, ενώ αντίθετα κινδύνεψε άμεσα από μια υπέροχη έμπνευση του Χαρίση, που προσπάθησε από τα 45 μέτρα να «κρεμάσει» τον Αθανασιάδη, ο οποίος όμως έδειξε σε ετοιμότητα (11΄). Γενικά το 4-2-3-1 με τον Λιβάγια να εναλλάσσεται με το Μάνταλο στα αριστερά, δεν «βγήκε», την ώρα που ο Κάναντι είχε φροντίσει να μπλοκάρει το «υπερόπλο» Λιβά Γκαρσία, ντουμπλάροντας τα μαρκαρίσματα πάνω του.

Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα ήταν εντελώς αντίθετη. Μια «άλλη» ΑΕΚ εμφανίστηκε στο γήπεδο, αποφασισμένη να τελειώσει το ματς χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στους αντιπάλους της. Και τα κατάφερε! Τα πρώτα 15 λεπτά άσκησε αφόρητη πίεση με διαδοχικές τελικές προσπάθειες, ενώ στο 58΄ είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Ολιβέιρα μετά από σέντρα του Μπακάκη. Προηγήθηκε, όμως, από μία πρωτοφανή απερισκεψία του Σάλομον που πέταξε κάτω το Σιμόες μέσα στην περιοχή, χωρίς να υπάρχει λόγος και μακριά από τη μπάλα! Πέναλτι που καταλόγισε ο Καραντώνης και μετέτρεψε σε γκολ ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 63΄. Το παιχνίδι «κλείδωσε» δέκα λεπτά αργότερα με τον, κορυφαίο απόψε, Μπακάκη να βγάζει την ασίστ και το Μάρκο Λιβάγια να γράφει με κεφαλιά το 2-0 στο 73΄.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μακράν το καλύτερο του τελευταίου μήνα για την ΑΕΚ, από τότε δηλαδή που ανέλαβε ο Χιμένεθ. Μοναδική «παραφωνία» το πέναλτι που παραχώρησε ο Μάρκο Λιβάγια, που ήταν σε αντιστοίχως «παράλογο» με αυτό του Σάλομον. Σε μία εντελώς ανύποπτη φάση, μάρκαρε άτσαλα τον Χριστοδουλόπουλο και ο πρώην παίκτης της Ένωσης ανέλαβε την εκτέλεσε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 89΄. Ήταν το πρώτο γκολ εναντίον της ΑΕΚ στην καριέρα του Λάζαρου, αλλά και το πρώτο που δέχεται η Ένωση μετά από τρεις αγώνες (και 89 λεπτά!)
Παρά τις απουσίες η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει σχετικά εύκολα μια ομάδα που σχεδόν πάντα της έβαζε δύσκολα. Κορυφαίοι ήταν δύ0 παίκτες που έχουν βρεθεί στο στόχαστρο τον τελευταίο καιρό: ο Νέλσον Ολιβέιρα και ο Μιχάλης Μπακάκης.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Γκαρσία, Λιβάγια - Στρούγγης, Μουνίθ, Γκάλο

AEK (Mανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Ινσούα, Σιμόες (82΄ Σιμάνσκι), Σάχοβ, Μάνταλος (78΄ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (82΄ Τάνκοβιτς), Λιβάγια (90+4΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (76΄ Ούμπιδες), Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης (40΄λ.τρ. Τομάσεβιτς), Χαρίσης, Σάλομον, Νάτσος, Μουνίθ (76΄ Αγκάγεφ), Ραμπέγιο (61΄ Κωτσόπουλος), Μανούσος (61΄ Χριστοδουλόπουλος).