Προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό Βόλου (video)

clock 19:59 | 09/01/2014

Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-0 τον Αστέρα Μαγούλας, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16» και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του θεσμού, όπου περιμένει ο Παναθηναικός. Οι Βολιώτες που θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες (8΄ Γκούρμα, 36΄ Πόνσε, 44΄ Κατσίκης) θα μπορούσαν να είχαν διαφοροποιήσει τα δεδομένα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι το ίδιο δυναμικά μπήκαν και στην επανάληψη.

Η πίεση αλλά και η αλλαγή του Δεινόππαπα στην θέση του Καπετάνου απέδωσαν καθώς ο τελευταίος στο 68΄εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Κατσίκη και την ωραία προσποίηση του Γκούρμα, και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Το τελικό 2-0 σημείωσε ο Γκούρμα στο 86΄με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ του Κατσίκη