Πανσερραϊκός - ΟΦΗ 2-2: Παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη φέτος

οφη
 clock 16:55 | 13/04/2024

O ΟΦΗ αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί χωρίς εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς και βρήκε δίχτυα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάκιτς σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ του Μαυροβούνιου μέσου στο 13ο λεπτό. Ο

ι Κρητικοί είχαν νέα καλή στιγμή στο 16′. Ο Τοράρινσον πάτησε στα αριστερά της περιοχής, τροφοδότησε προς τα έξω τον Μπάκιτς, ο οποίος σούταρε δυνατά με το δεξί και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ. Στο 22′ ο Πανσερραϊκός χτύπησε στην αντεπίθεση και άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τομάς στον Άλεκσιτς, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Χριστογεώργο, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των Σερραίων. Ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι στο 26′, καθώς ο Δεληγιαννίδης ανέτρεψε τον Ριέρα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπάκιτς εκτέλεσε με “σκαψιματάκι”, ο Κάτσικας απέκρουσε, όμως ο Μαυροβούνιος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 27′. Ο Πανσερραϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα. Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Δεληγιαννίδης και ο Μπεντανκόρ πήραν την κεφαλιά, με τον Ισπανό να βρίσκει τελευταίος την μπάλα και να γράφει το 2-1 στο 33′, που ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

οφη πανσερραικος

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τα “λιοντάρια” του Πάμπλο Γκαρσία. Ο Άλεκσιτς γύρισε υπέροχα το σώμα του και εκτέλεσε με το αριστερό στα δεξιά της περιοχής στο 50′, ο Χριστογεώργος όμως έδιωξε στη γωνία του, απλώνοντας το πόδι του. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στην πρώτη καλή του φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μοσκέρα κέρδισε την κόντρα από τα αριστερά, έβγαλε στον Μπάκιτς, ο οποίος με τη μία στην καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 2-2 στο 75′. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια, το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος παρα την υπεροχή του ΟΦΗ και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ: 22′ Άλεκσιτς, 33′ Μπετανκόρ / 27′,75′ Mπάκιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Ουεντραογκό, 49′ Αυλωνίτης, 55′ Μορέιρα / 11′ Μπάκιτς, 17′ Μαρινάκης, 55′ Τοράλ

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (60′ Στάικος), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Τομάς (84′ Μασκανάκης), Άλεκσιτς (84′ Σοφιανός), Μπετανκόρ (71′ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγος (70′ Μεγιάδο), Μπάκου (66′ Μοσκέρα), Τοράλ (74′ Γκλάζερ), Ριέρα (66′ Αποστολάκης), Ισέκα (74′ Λουίζ Φελίπε).