Παναθηναϊκός - Μακάμπι Χάιφα 1-2: Αποκλείστηκε από την Ευρώπη-Γιόρτασε με «τεσσάρα» ο ΠΑΟΚ(vid)

ΠΑΟ
 clock 21:59 | 14/12/2023

Ο Παναθηναϊκός παρά την προσπάθεια που έκανε στο δεύτερο μέρος ηττήθηκε 2-1 από την Μακάμπι Χάιφα μέσα στη Λεωφόρο και με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του του Europa League αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πίεσαν ασφυκτικά τους Ισραηλινούς, αλλά στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη πλευρά η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τις λιγοστές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και πέτυχε μία σπουδαία νίκη και τερμάτισε στην τρίτη θέση όπου θα δώσει αγώνα μπαράζ με ομάδα που θα καταταγεί δεύτερη σε όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός πίεσε τους Ισραηλινούς, αλλά η Μάκαμπι Χάιφα ήταν πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, αλλά και να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Οι Ισραηλινοί στο 20’ και στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση έκαναν το 0-1. Ο Κορνούτ έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Λοντίγκιν έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Νταβίντ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα, η Μακάμπι πέτυχε γκολ με τον Πιερό, αλλά υπήρξε υπόδειξη για φάουλ πάνω στο Σένκεφελντ. Μάλιστα με την χρήση του VAR ακυρώθηκε το τέρμα.

Ο Παναθηναϊκός στο 30’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Βαγιανίδης έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ιωαννίδης έκανε τακουνάκι που έδιωξε ο Κέουφ και στη συνέχεια ο Αϊτόρ προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο τερματοφύλακας της Μακάμπι έδιωξε σωτήρια την μπάλα.

Στην επανάληψηο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έκλεισε στα καρέ της την Μακάμπι. Στο 47’ σουτ του Παλάσιος έφυγε άουτ. Στο 52' από κόνρνερ του Αϊτόρ, ο Γεντβάι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, φάουλ του Αϊτόρ απέκρουσε σε κόρνερ ο Κέουφ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό χάθηκε στο 64’. Ο Κεούφ έκανε λάθος έξοδο, στην συνέχεια όμως διόρθωσε το λάθος με τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Ιωαννίδη. Στο 70’ σουτ του Μαντσίνι απέκρουσε ο Κεούφ. Στο 74’ στην πρώτη της επίθεση στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι ζευγάρωσε τα τέρματά της με τον Τσέρι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 στο 89’. Ο Μπερνάρντ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε και βρήκε ουσιαστικά στο πρόσωπο του Ιωαννίδη και κατέληξε στα δίχτυα για μα διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-2.

Διαιτητής: Γκεόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)

Γκολ: 89’ Ιωαννίδης-20’ Νταβίντ, 74’ Τσέρι

Κίτρινες: Κορνούτ (36’), Σούντγκρεν (45’), Πιερό (46’), Χαγκάγκ (59’)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (88’ Σπόραρ), Σένκεφελντ, Γιεντβάι, Χουάνκαρ (81’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (59’ Τσέριν), Μπερνάρ, Αϊτόρ, Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Ντέγκο): Κέουφ, Σούντγκρεν (46’ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνούτ (80’ Ποντγκορεάνου), Τσέρι (80’ Χαλαϊλί), Σόου, Μοχάμεντ (32’ Ζαμπέρ), Χαγκάγκ, Πιερό, Νταβίντ (66’ Ρεφαέλοφ).

«Τεσσάρα» με ανατροπή

paok

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια ακόμη ανατροπή τη φετινή σεζόν, κερδίζοντας 4-2 την Ελσίνκι στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Conference League.

Ξέροντας πριν από τη σέντρα πως η πρωτιά και η απευθείας πρόκριση στους «16» του Conference League δεν χανόταν με τίποτα ο ΠΑΟΚ ήθελε να κλείσει τη φάση των ομίλων με ακόμη μια νίκη.

Αυτή ήρθε με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να σημειώνει μια ακόμη ανατροπή τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε στο 6’ πίσω στο σκορ από την Ελσίνκι, στο 53’ θα λέγαμε είχε καθαρίσει τον αγώνα αφού ήταν μπροστά με 3-1. Ο Μουργκ στα τελευταία λεπτά πέτυχε το 4-1, για να έρθει ο Χετεμάι με πέναλτι στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Ο Οζντόεφ με σουτ στο 37’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης είχαμε την ολική ανατροπή. Ο Κωνσταντέλιας στο 47’ έδωσε το προβάδισμα και έξι λεπτά μετά ο Τοΐβιο με αυτογκόλ πέτυχε και το 3-1 για τους «ασπρόμαυρους» που έλεγχαν απόλυτα την αναμέτρηση.

Έτσι ο ΠΑΟΚ έκλεισε αήττητος τη φάση των ομίλων (5 νίκες, 1 ισοπαλία) και παράλληλα πήρε ρυθμό ενόψει της Κυριακάτικης εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης για το πρωτάθλημα.

Η Ελσίνκι κατέβηκε να παίξει ανοιχτά, προηγήθηκε νωρίς και είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει ξανά το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους αλλά στην επανάληψη και μετά το 3-1 δεν υπήρχε στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες και στο 85’ ο Μουργκ διαμόρφωσε το 4-1 που δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Χετεμάι με πέναλτι στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Σκόρερ: 37’ Οζντόεφ, 47’ Κωνσταντέλιας, 53’ Τοΐβιο (αυτογκόλ), 85’ Μουργκ – 6’ Ραντούλοβιτς, 90'+1' Χετεμάι (πέναλτι)

Δοκάρι: 14’ Μιχαηλίδης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Κεντζιόρα (71’ Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (71’ Μπάμπα) - Μεϊτέ, Οζντόεφ (71’ Μάρκος Αντόνιο) - Ντεσπόντοφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (75’ Μουργκ) – Μπράντον (80’ Τζίμας)

ΕΛΣΙΝΚΙ (Κορκεακούνας): Μάενπαα - Τοΐβιο, Ντα Γκράτσα, Χαμαλάϊνεν - Σοΐρι, Κανελλόπουλος (66’ Μπένισαν), Λίνγκμαν (80’ Παάανανεν), Κεσκίνεν (66’ Όλιλα) – Χοστίκα (66’ Χετεμάι), Μπαντέ, Ραντούλοβιτς (66’ Ολουσάνια)

Μελ: «Ο ΟΦΗ χρειάζεται φρέσκο αέρα»

Νέο σύγχρονο νομοθετικό πλαίσιο για κάμερες και ταυτοπροσωπία εξήγγειλε ο Γ. Βρούτσης στη Βουλή