Αθλητικά

ΩΡΙΩΝΑΣ: Δύο μετάλλια στο πανελλήνιο νεανίδων

Η Ομάδα του Ωρίωνα.jpg

Με δύο μετάλλια,ένα ασημένιο και είναι χάλκινο,και με πολλές 4ες θέσεις,επέστρεψε νικήτρια, η ομάδα του Ωρίωνα από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων που έγινε στην Αθήνα .

Η Ομάδα του Ηρακλείου,παρά τα προβλήματα και τις δυσκολίες αυτής της χρονιάς, επέδειξε όχι μόνο το υψηλό αθλητικό και αγωνιστικό της επίπεδο αλλά και το ήθος και την δύναμη των αθλητριών της που αγωνίστηκαν ισάξια μεταξύ των πρωταγωνιστών του αθλήματος ,κερδίζοντας δύο μετάλλια και αξίζοντας,κατά κοινή ομολογία, ακόμα περισσότερες θέσεις στο βάθρο.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα των αγώνων για την ομάδα του Ωρίωνα είναι τα εξης:
Την 2η θέση στο ελεύθερο σόλο, κατέκτησε η αθλήτρια του Ωρίωνα και μέλος της Ολυμπιακής ομάδας, Γιαλαμά Κρυσταλένια.
Την 3η θέση  ,στο τεχνικό ντουέτο,κατέκτησαν επίσης οι αθλήτριες μας, Γιαλαμά Κρύστη,Κανάκη Ματίνα και Ταμπακάκη Δέσποινα.
Εδώ αξίζει να σημειωθεί η εξαιρετική παρουσία των παραπάνω αθλητριών και στο ελεύθερο ντουέτο που καταταχθεί 4ο στη βαθμολογία, αξίζοντας αναμφισβήτητα,όμως, μια θέση στο βάθρο.
Στην 4η θέση βρέθηκε και το τεχνικό σόλο της Γιαλαμα ενώ στην 5η θέση κατετάγησαν και τα δύο ομαδικά του Ωρίωνα με τις αθλήτριες:
Γιαλαμά Κρύστη,Ταμπακάκη Δέσποινα,Κανάκη Ματίνα,Παπαστεφανάκη Κάλλη,Ταραζά Γλυκερία,Κοπανιστού Ειρήνη,,Κατσαπρακακη Καλλια,Οικονομακη Ροδόλφα , τις Αλεξάκη Εύα (R) και Κεφαλούκου Ευη ( R).
Τα ίδια κορίτσια με βασική την Λαμπράκη Ειρήνη και αναπληρωματική τη Γιαλαμα Κρύστη , κατέκτησε επίσης την 6η θέση στο αγώνισμα του Combo .
Σε ατομικό επίπεδο , η Κανάκη Ματίνα κατετάγη 13η στο ελεύθερο Solo και η Ταραζά Γλυκερία 14η στο ίδιο αγώνισμα.
Η Ταραζά επίσης κατέλαβε τη 15η θέση στο Τεχνικό σολο και την 12η στο ελεύθερο ντουέτο όπου αγωνίστηκε με την Καταπρακάκη Κάλλια και την Κοπανιστου Ειρήνη (R) .

Η Γιαλαμά του Ωρίωνα
Η Γιαλαμά του Ωρίωνα

"Οι αθλήτριες μας είναι αξίες συγχαρητηρίων αφού με την εμφάνιση τους αυτή ανέβασαν για μια ακόμα φορά την ομάδα του Ωριωνα ανάμεσα στα πέντε καλύτερα σωματεία της χώρας μας στο άθλημα της Καλλιτεχνικής Κολύμβησης.
Ένα μεγάλο μπράβο από τη Διοίκηση του Ωρίωνα στις αθλήτριες και στις προπονήτριες τους,Ασκοξυλάκη Ελεάνα και Αγγελίδου Κλεοπάτρα,και μια ευχή για ακόμα περισσότερες διακρίσεις στο μέλλον που δίκαίως αξίζουν !!!

Επίσης το Δ.Σ. ευχαριστεί το πρακτορείο Landmarks Travel για την πολύτιμη βοήθεια του." αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.

Αθλητικά

EuroLeague: Mε Αρμάνι απόψε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο

Ολυμπιακός μπάσκετ

Επιστροφή στις νίκες θέλει ο Ολυμπιακός, αντιμετωπίζοντας απόψε(26/1-21:45) εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Με την ήττα από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας να "πονάει" ακόμα τους ερυθρόλευκους, κυρίως λόγω του τρόπου που ήρθε, ο Ολυμπιακός θα ψάξει για μία σημαντική εκτός έδρας νίκη στην προσπάθειά του να κάνει βήμα 8άδας.

Σε αυτή τους την προσπάθεια οι Πειραιώτες δεν θα έχουν στη διάθεσή τους για ακόμα ένα παιχνίδι τον τραυματία Κώστα Παπανικολάου. Ωστόσο, θα έχουν τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που αισθανόταν στη μέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας στη EuroLeague:

Εφές - Ερυθρός Αστέρας (18:00)

Χίμκι - Μπάγερν (19:00)

Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι (20:00)

Αρμάνι - Ολυμπιακός (21:45)

Μπαρτσελόνα - Ζενίτ (22:00)

 

Κρίσιμο ματς στη Ρίγα για το Περιστέρι

Περίπου δύο ώρες πριν τον Ολυμπιακό (19:30), το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Ρίγα για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, ψάχνοντας την νίκη που θα του δώσει την πρόκριση.

Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία χρειάζεται νίκη με διαφορά άνω των 4 πόντων για να προκριθεί. Αν νικήσει με διαφορά έως 3 πόντους (είχε ηττηθεί με 81-84 στο Περιστέρι) ή αν ηττηθεί, τότε αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης και την πρόκριση θα την πάρει η Ρίγα.

Το πρόγραμμα στον όμιλο του Περιστερίου:

19:30  Ρίτας Βίλνιους – Στρασμπούρ

19:30  Ρίγα – Περιστέρι

Στο Europe Cup ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής θα αγωνιστεί επιτέλους στο Europe Cup, το οποίο είχε μεταθέσει την πρεμιέρα του για τις 26 Ιανουαρίου, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Ο "Γηραιός" βρίσκεται σε "φούσκα" στην Ολλανδία και κάνει την δική του πρεμιέρα σήμερα (26/1), αντιμετωπίζοντας το μεσημέρι (16:00) την ουγγρική Κορμέντ, στο πρώτο από τα τρία ματς που θα δώσει σε τέσσερις μέρες.

Το πρόγραμμα των αγώνων του Ηρακλή:

Τρίτη 26/1/2021 16:00 Ηρακλής-Κέρμεντ

Τετάρτη 27/1/2021 22:00 Ρέτζιο Εμίλια-Ηρακλής

Παρασκευή 29/1/2021 13:00 Μονς-Ηρακλής

* Ώρες Ελλάδας - Όλοι οι αγώνες σε live streaming μετάδοση από το κανάλι της FIBA στο youtube.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης στις 17:15: Θέλει επιστροφή στις νίκες

Βιασμός 11χρονης αθλήτριας: «Έπεσαν από τα σύννεφα» στη Σάμο για τον 38χρονο