ΟΦΗ - Κηφισιά 3-2: Πρώτη νίκη στη φετινή Volley League

clock 20:22 | 30/10/2021

Την πρώτη του νίκη στη Volley League των ανδρών πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε 3-2 σετ της Κηφισιάς μετά από μάχη που κράτησε περίπου 2,5 ώρες.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 2-0 σετ, οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά εκεί εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι γηπεδούχοι που πήραν τους πρώτους δύο του βαθμούς τους στο πρωτάθλημα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον ΟΦΗ ήταν οι Ντεγουίζ και Βάργκας οι οποίοι μέτρησαν 28 και 26 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Κηφισιά οι Μαρκς και Κωτσάκης είχαν 24 και 21.

Το ματς: Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ (13-13), όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους τέσσερις πόντους.

Η Κηφισιά έφτασε να έχει δύο σετ μπολ, ωστόσο ο Μαρκς αστόχησε στο σερβίς του και στη συνέχεια ο Τζουγκαράκης με άσο έφεραν το σετ στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ακόμα σετ μπολ δίχως να τα εκμεταλλευτούν και στη συνέχεια το πλήρωσαν. Με πρωταγωνιστή τον Ντεγουίζ ο ΟΦΗ έκλεισε το σετ με 28-26.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου σετ. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν αυτή τη φορά νωρίτερα στο σετ, έφτασαν στην τελική ευθεία του σετ με τρεις πόντους διαφορά (16-19), αλλά και πάλι ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή. Ο σύλλογος της Κρήτης έτρεξε επί μέρους 9-4 για να κατακτήσει το δεύτερο σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά κυριάρχησε απόλυτα, απέφυγε τα λάθη των δύο προηγούμενων και μείωσε εύκολα σε 2-1 σετ με 25-16. Αντίθετα, στο τέταρτο είχαμε τις περισσότερες ανατροπές. ΟΦΗ και Κηφισιά ξέφευγαν στο σκορ αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν.

Έτσι, στο τέλος μπήκαν στην τελική ευθεία με το σκορ στα ίσα 20-20. Τελικά, το σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους μετά από επίθεση του Μαρκς και μπλοκ του Ντε Βάιγερ.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο ΟΦΗ ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΟΦΗ - Κηφισιά 3-2

Τα σετ: 28-26, 25-23, 16-25, 24-26, 15-10

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 29/10

ΠΑΟΚ - Μίλων 3-0 (25-21, 25-17, 25-22)

Σάββατο 30/10

ΟΦΗ - Κηφισιά 3-2 (28-26, 25-23, 16-25, 24-26, 15-10)

Super League 2: Αυτοί είναι οι νέοι όμιλοι στη δεύτερη κατηγορία

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Taekwondo ITF: Οριστικά δεύτερη η Ελλάδα στον πίνακα των μεταλλίων