ΟΦΗ-Καβάλα 4-0 : Προκρίθηκε στους "16" του κυπέλλου(video)

clock 16:57 | 04/12/2019

Την ανατροπή πέτυχε ο ΟΦΗ επί της Καβάλας και μαζί πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν ηττηθεί με 2-0 στον πρώτο αγώνα στην Καβάλα, όμως στη ρεβάνς του Ηρακλείου νίκησαν με 4-0 κι έτσι συνεχίζουν στη διοργάνωση.

Από την πρώτη στιγμή ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο πρώτο γκολ με τον Τσιλιανίδη στο 38΄. Το 2-0 έγινε στο 52΄ με τον τον Νέιρα και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0. Στα τελευταία λεπτά η Καβάλα επιχείρησε να «παγώσει» το «Θ. Βαρδινογιάννης», αλλά ο Αρναούτογλου έχασε σπουδαία ευκαιρία ακριβώς στο 90΄ και στην αντεπίθεση ο Φιγκεϊρέδο έκανε το 4-0 και «τέλειωσε» την πρόκριση.

ΟΦΗ: Γουάλι, Κοροβέσης, Μπράουν, Κουτρουμπής (83’ Σακόρ), Γιαννούλης (72’ λ. τρ. Νάστος), Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φερέιρα (56’ Ντίνας), Φιγκεϊρέδο.

Καβάλα: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Βόσαλικ (60’ Παπαδόπουλος Β.), Ορφανίδης (71’ Καθάριος), Μαϊδανός (57’ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Χαντί.