ΟΦΗ-ΑΕΛ 0-0: Δεν αξιοποίησε την υπεροχή του(video)

ΟΦΗ ΑΕΛ
 clock 19:14 | 01/02/2020

Ο ΟΦΗ αν και ήταν καλύτερος από την ΑΕΛ έμεινε στο 0-0 με τους Θεσσαλούς στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου για άλλο ένα ματς δεν γεύτηκε τη χαρά των τριών βαθμών στο «Γεντί Κουλέ» (χωρίς τρίποντο από τις 14 Δεκεμβρίου), ενώ η ΑΕΛ από την πλευρά της αγνοεί το διπλό από τις 27 Οκτωβρίου στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Με το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 28 βαθμούς, παρέμειναν στην 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 25 και πλέον χρειάζονται μια σειρά θετικών αποτελεσμάτων για να καταφέρουν να «κλέψουν» στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος μία θέση που οδηγεί στα πλέι οφ

Μεγάλο ματς από τον πορτιέρε της Λάρισας, Κρίστινσον, που ήταν αλάνθαστος και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν γκολ, σταματώντας τους Βαζ και Φιγκεϊρέδο σε πολλές στιγμές.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο ανήκε στο ΟΦΗ, όταν μετά από άψογο κοντρόλ και σουτ του Βαζ στην κίνηση, μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με την κρητική ομάδα να πιέζει για το γκολ. Στο 66' ο Βαζ δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, ενώ στο 73' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Φιγκεϊρέδο να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση στην άμυνα της θεσσαλικής ομάδας, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Φιγκεϊρέδο στο 95', αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κρίστινσον και τελικά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο διαιτητής Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μεγιάδο, Κοροβέση, Τσιλιανίδη - Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Μπούστος, Μούζεκ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Κοροβέσης, Νέιρα (90' Μάνος), Μεγιάδο, Βαζ (70' Ναμπί), Τσιλιανίδης, Σεμέδο (86' Σόουζα), Φιγκεϊρέδο.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μόρας, Μούζεκ, Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας (24' λ.τ. Μπούστος), Σεσέροβιτς, Ουάρντα (87' Βινίσιους), Παπάζογλου (52' Νούνιτς).