ΝΒΑ: Ο Γιάννης με triple double «διέλυσε» τους Πίστονς - Ο Εμπίιντ έβαλε 70 πόντους (βίντεο)

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
 clock 09:21 | 23/01/2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει τις All-Star εμφανίσειςστο ΝΒΑ, οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς με 122-113.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ  ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 31 πόντους, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 10/20 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/12 βολές.

Οι Μπακς δυσκολεύτηκαν αρκετά από τους Πίστονς, που παρουσίασαν ιδιαίτερα μαχητικό πρόσωπο, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (30-30) και τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων (56-58).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο με τους Μπακς να έχουν σταθερά το προβάδισμα, χωρίς όμως να εξασφαλίζουν διαφορά... ασφαλείας (85-89), μετατρέποντας το τέταρτο δωδεκάλεπτο σε... θρίλερ.

Οι Πίστονς συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά τους Μπακς, μέχρι να αναλάβει δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 122-113.

H ιστορική 70αρα του Εμπίιντ κόντρα στους Σπερς

Ο Ζοέλ Εμπίιντ με... εξωγήινη εμφάνιση σταμάτησε στους 70 πόντους, έχοντας ακόμη 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όντας πλέον ο όγδοος παίκτης στην ιστορία του NBA, που σημειώνει 70+ πόντους σε ένα ματς.

Ο Καμερουνέζος σέντερ έβαλε το όνομά του δίπλα σε θρυλικά ονόματα του NBA, όπως ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, ο Κόμπε Μπράιαντ, ο Έλτζιν Μπέιλορ, ο Ντέιβιντ Ρόμπινσον, Ντέιβιντ Τόμπσον, Ντόνοβαν Μίτσελ και Ντάμιαν Λίλαρντ.

Ο Εμπίιντ, μάλιστα έκανε και ρεκόρ franchise για τους Σίξερς, ξεπερνώντας τους 68 πόντους που είχε σημειώσει ο Ουίλτ Τσάμπερλειν το 1967, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του NBA που έχει 70+ πόντους και 18 ριμπάουντ σε έναν αγώνα!

ΟΦΗ - Παναιτωλικός στις 18:00: Για το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Basket League: 47χρονος οπαδός πέθανε την ώρα του ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός