ΝΒΑ: Νέο ρεκόρ για τον 39χρονο Λεμπρόν Τζέιμς - Τα αποτελέσματα (28/11)

λεμπρον τζειμς
 clock 07:09 | 28/11/2023

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ για άλλο ένα ρεκόρ στο ΝΒΑ το βράδυ της Δευτέρας.

Ο Τζέιμς με τα λεπτά που έπαιξε στην πρώτη περίοδο της βαριάς ήττας (138-94) από τους Σίξερς έφτασε τα 66.298 λεπτά στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Τζαμπάρ, που ήταν πρώτος στη σχετική λίστα με 66.297 λεπτά (περιλαμβάνει αγώνες κανονικής περιόδου και playoff).

Υπενθυμίζεται ότι πέρυσι ο Τζέιμς ξεπέρασε τον Τζαμπάρ και στη λίστα με τους περισσότερους πόντους στην Ιστορία ενώ φέτος έγινε ο πρώτος παίκτης του ΝΒΑ με 39.000 πόντους καριέρας.

Ο Τζαμπάρ εξακολουθεί να οδηγεί τη λίστα με τα περισσότερα καλάθια (15.837) με τον Τζέιμς να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 14.312.

Ο Τζέιμς είναι τέταρτος στη λίστα με τις περισσότερες ασίστ όλων των εποχών του ΝΒΑ με 10.531, πίσω από τους Κρις Πολ (11.632), Τζέισον Κιντ (12.091) και τον κάτοχο του ρεκόρ Τζον Στόκτον (15.806).

Με επιμέρους σκορ 36-16 στην τέταρτη περίοδο και χωρίς τους Νίκολά Γιόκιτς, Τζαμάλ Μάρεϊ και Άαρον Γκόρντον, οι Νάγκετς πέρασαν από το Λος Άντζελες κερδίζοντας τους Κλίπερς με 113-104. Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-6 ενώ αντίθετα οι Κλίπερς έπεσαν στο 7-9.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρέτζι Τζάκσον με 35 πόντους (15/19 σουτ) και 13 ασίστ ενώ 21 πόντους και 13 ριμπάουντ πρόσθεσε ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν.

Για τους γηπεδούχους ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 31 πόντους ενώ ο Ίβιτσα Ζούμπατς είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στη Φιλαδέλφεια οι Σίξερς (12-5) ήταν ασταμάτητοι και διέλυσαν τους Λέικερς (10-8) με 138-94. Μάλιστα η διαφορά των 44 πόντων αποτελεί την μεγαλύτερη ήττα στην καριέρα του Λεμπρόν Τζέιμς.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο περυσινός MVP, Τζοέλ Εμπίιντ, που σημείωσε triple-double με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 31 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους «λιμνάνθρωπους» ο Τζέιμς είχε 18 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 17 πόντους.