Μπάσκετ: Νίκη παραμονής ο Εργοτέλης-Ήττα του ΟΦΗ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΜΠΑΣΚΕΤ
 clock 21:17 | 13/02/2022

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ σήμερα κόντρα στον Πρωτέα Βούλας για την 15η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ και γνώρισε την ήττα με 83-74.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη προσπάθησε μέχρι το ημίχρονο να μείνει κοντά στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να φύγουν από το ΒΑΚ με το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα 10λεπτα: 16-20,36-30,49-62,74-83.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Λιανός 17 (2), Μποχωρίδης 21 (3), Μητρόπαπας 10 , Καρλάφτης 2, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης, Καμπάκας , Αγαπιάδης 5(1) , Πρωτογεράκης 10, Καψάλης , Θεοδωρίδης 3(1), Πάλλης 6.
Πρωτέας Βούλας(Τερζής): Δενδρινός 12(3), Τσακναρίδης 2,Κυρίλης 16(1), Μόρφης 6(2),Καραμολέγκος 6,Ματσάγγος 14(3), Γαργαλης 10(2), Σκορδάς 9, Βισνιεβσκι 8.

Ο ΑΟΚ Χανιά, έχασε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τον Δούκα που παλεύει για την παραμονή του, με 80-78.
Οι Χανιώτες μάλλον αιφνιδιάστηκαν από την αποφασιστικότητα των γηπεδούχων που έκαναν ότι μπορούσαν από το ξεκίνημα του αγώνα για τη νίκη και τελικά τα κατάφεραν.
Τα 10 λεπτα: 20-17, 47-44, 65-60, 80-78

ΔΟΥΚΑΣ (Σορώτος): Γαρμπής 10 (2), Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Μιχαήλ 3 (1), Κορκοντζέλος 9, Λαγός 7, Σωτηράκης 14 (2), Ματζιώρης  6 (2), Λάκκας 10 (1), Τσιτσιγιάννης 7 (1), Ντιαλλό.
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Χουχούμης 15 (2), Βαζούκης 3 (1), Στογιάνοβιτς 7 (1), Ψαράς 7 (1), Καραϊσκος 6, Σανδραμάνης 5, Νέσσης, Κουρέπης 16, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 17 (1)

Γ ΕΘΝΙΚΗ

Ο Εργοτέλης πέτυχε μια απίθανη νίκη κόντρα στον ΑΣΣ Αμαλιάδας, με τους οικοδεσπότες να επιστρέφουν από το -11 του ημιχρόνου αλλά και το -5 της τρίτης περιόδου και με σερί 19-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στην 7η νίκη τους φέτος!
10λεπτα: 16-18, 29-40, 50-55, 69-67
Διαιτητές: Μπούκας, Ραπτογιάννης
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 6, Μαϊστρέλης 2, Γουμενάκης 12 (3), Μαχαιριανάκης 16 (3), Μπουμπάρης 10, Μανιαδής 3 (1), Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλους 5, Χαμηλάκης, Καραλής 15 (1).
ΣΦΗΚΑ (Νιπεργιάλης): Συνετός 8 (1), Νοέας 21 (2), Σαμαράς 6(2), Θεοδωρόπουλος 15 (5), Μπεκρής 5, Κιούφης, Δασκαλόπουλος 4, Αγραπιδάκης, Κιουρτζίδης 8.