Μουντιάλ 2022: Το εκπληκτικό Μάροκο στα ημιτελικά, νίκησε 1-0 την Πορτογαλία (βίντεο)

μαροκο
 clock 19:01 | 10/12/2022

Το Μαρόκο έγινε η πρώτη αφρικανική χώρα που προκρίνεται στα ημιτελικά Μουντιάλ, καθώς κατάφερε να αποκλείσει την… παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο (1:0), χάρη στο γκολ του Εν Νεσίρι από το πρώτο ημίχρονο.

Η Πορτογαλία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Μπρούνο Φερνάντες σέντραρε στην περιοχή, με τον Φέλιξ να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπόνο να διώχνει σε κόρνερ. Τα επόμενα λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με το ρυθμό να είναι γρήγορος και τις δύο ομάδες να μην έχουν σημαντικές φάσεις.  Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προσπαθούσε να απειλήσει το Μαρόκο, όμως η πολυπρόσωπη άμυνα των Αφρικανών ήταν… απροσπέλαστη. Στο 31ο λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35′, ο Μπουφάλ “ταλαιπώρησε” την άμυνα της Πορτογαλίας, όμως το σουτ του ηταν αδύναμο. Στο 39ο λεπτό ο Γκερέιρο έκανε παράλληλη σέντρα, όμως το εν κινήσει σουτ του Φέλιξ πέρασε ψηλά άουτ. Στο 42′ το Μαρόκο άνοιξε το σκορ. Ο Ατιάτ-Αλά σέντραρε και ο Εν Νεσίρι πρόλαβε την έξοδο του Ντιόγκο Κόστα, σκοράροντας με σκαστή κεφαλιά.

Στο 45+1′, ο Φερνάντες έκανε σέντρα-σουτ, με τον Μπόνο να αιφνιδιάζεται και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο 49ο λεπτό ο Ζίγιες εκτέλεσε ένα φάουλ, το οποίο λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, αφού ο Ντιόγκο Κόστα αιφνιδιάστηκε. Η Πορτογαλία, μετά το 55′, ανέβασε ρυθμό και πίεζε ασφυκτικά το Μαρόκο. Στο 58ο λεπτό ο Οτάβιο έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στον Ράμος, όμως η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Στο 64′, ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι Πορτογάλοι “σφυροκοπούσαν” το Μαρόκο και το παιχνίδι παιζόταν στο… μισό γήπεδο. Στο 82ο λεπτό Κριστιάνο και Φέλιξ συνεργάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να κάνει ένα πολύ ωραίο πλασέ, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπόνο. Στο 90+1′, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Μαροκινού γκολκίπερ. Στο 90+6′, ο Αμπουχλάλ έφυγε στην κόντρα, βγήκε τετ α τετ με τον Κόστα, όμως έστειλε την μπάλα… πάνω του. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεάο σέντραρε, όμως ο Πέπε αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΓΚΟΛ: 42′ Εν Νεσίρι
ΔΟΚΑΡΙ: 45+1′ Φερνάντες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 70′ Ντάρι, 90+1′, 90+3′ Σεντιρά / 87′ Βιτίνια
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+3 Σεντιρά
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Ουαλίντ Ρεγκραγκί έγινε ο πρώτος Αφρικανός προπονητής που συμμετάσχει σε προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. / O Γιουσέφ Εν Νεσίρι είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Μαρόκο στο Μουντιάλ. / Η Πορτογαλία έχει κάνει τα περισσότερα λάθη που οδήγησαν σε γκολ στο φετινό Μουντιάλ (3). / Ο Κριστιάνο Ρονάλντο “έπιασε” τον Μπαντρ Αλ-Μουτάβα στην πρώτη θέση των διεθνών συμμετοχών (196). / Το Μαρόκο έγινε η πρώτη αφρικανική χώρα που προκρίνεται σε ημιτελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Γιαμίκ, Σαΐς (58′ λ.τρ. Ντάρι), Ατιάτ-Αλά, Άμραμπατ, Ουνάχι, Αμαλά (64′ Σεντιρά), Ζίγιες (81′ λ.τρ. Αμπουχλάλ), Μπουφάλ (81′ Γιαμπράν), Εν Νεσίρι (64′ Μπενούν)

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Νταλότ (79′ λ.τρ. Όρτα), Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο (51′ Κανσέλο), Nέβες (51′ Κ. Ρονάλντο), Φερνάντες, Οτάβιο (69′ Βιτίνια), Σίλβα, Φέλιξ, Ράμος (69′ Λεάο)

Ολλανδία - Αργεντινή 2-2 (3-4 πέναλτι): Όνειρα για πιο πάνω με ήρωα Εμιλιάνο!(vid)

Μουντιάλ 2022: Η Κροατία έστειλε στο «σπίτι» της τη Βραζιλία(vid)