Κυριαρχεί το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» στο κρητικό τένις

tenis-iraklio
 clock 12:53 | 04/10/2019

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Σεπτεμβρίου το Παγκρήτιο Τουρνουά Τένις για την κατηγορία 14 ετών στο Ρέθυμνο, ενώ το προηγούμενο 21-22 Σεπτεμβρίου είχαν πραγματοποιηθεί οι αγώνες για τις κατηγορίες 12 και 16 ετών στα Χανιά.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» έδωσε βροντερό παρόν με τη συμμετοχή 30 αθλητών και αθλητριών σε όλες τις κατηγορίες.
Οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατάφεραν να καταλάβουν 3 πρώτες θέσεις, 2 δεύτερες και 6 τρίτες θέσεις σε όλες τις κατηγορίες.

Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης πήρε την πρώτη θέση στα Αγόρια 16 ετών πετυχαίνοντας συνολικά 4 νίκες επι του Σπυρόπουλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 42 40,  επι του Βεγόπουλου (ΦΙΛΙΑ ΤΚ) 41 42. Στα ημιτελικά κέρδισε τον Ζερβό (ΟΑ Σούδας) 61 61 και πήγε στον τελικό όπου επικράτησε του Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) και κατέκτησε τον τίτλο με 64 61.
Ο Δημήτρης Μπουνάκης κέρδισε την πρώτη θέση στα Αγόρια 14 ετών, αφού επικράτησε συνολικά σε πέντε αγώνες. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Ματζοράκη (ΟΑ Σούδας) 40 41, στον επόμενο κέρδισε τον συμπαίκτη του Βελεντάκη 54(3) 42. Στην οκτάδα κέρδισε τον Νίνο (ΟΑ Ρεθύμνου) 42 41. Στον ημιτελικό κέρδισε τον συμπαίκτη του Τζωρμπατζάκη 60 60 και στον τελικό κόντρα στον Καρακώστα επικράτησε μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τρίτο σετ 26 60 61 για να στεφθεί νικητής της κατηγορίας.  Στην κατηγορία 16 ετών, έφτασε στους 8, όπου έχασε από τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 42 53.
Η Εβελίνα Λαμπράκη αγωνίστηκε στην μεγαλύτερη κατηγορία αυτή των 14αριών (ηλικιακά ανήκει στα 12αρια) και πήρε την πρωτιά, επικρατώντας της Λαγουδάκη στον τελικό με 61 64. Η Λαμπράκη είχε κάνει τρεις νίκες νωρίτερα, επι των Πρινιανάκη (ΦΙΛΙΑ ΤΚ) 53 41, επι της Μπαντουράκη (ΟΑ Χανιών) 40 40 και στον ημιτελικό επι της Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) 64 64.
Ο Σπύρος Καρακώστας έλαβε την δεύτερη θέση, αφού στον τελικό έχασε από τον Μπουνάκη, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Καρακώστας κέρδισε τον Παρασύρη (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 40, τον Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας) 40 41, τον Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 40 40 και στον ημιτελικό τον Νικολιδάκη με 16 64 62. Στην κατηγορία 16 ετών, έφτασε στην οκτάδα, χάνοντας από τον Γκαγκαουδάκη 42 42.

Ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης πήρε την δεύτερη θέση στην κατηγορία των 12 ετών και την Τρίτη στην κατηγορία των 14 ετών. Στα 12άρια, στον τελικό έχασε δύσκολα από τον Μαυρομάτη (ΟΑ Ρεθύμνου) 63 36 64, ενώ στα 14 έχασε στα ημιτελικά από τον Μπουνάκη 60 60. Και στις δυο κατηγορίες ο Τζωρμπατζάκης πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις.
Ο Γιάννης Νικολιδάκης, συμμετείχε στην μεγαλύτερη κατηγορία και κατάφερε να φτάσει με μεγάλη ευκολία στα ημιτελικά. Έκανε δυο νίκες χωρίς να χάσει game, επι του Δολιανίτη και του Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδας) και στη συνέχεια κέρδισε τον Μαυρομάτη (ΟΑ Ρεθύμνου) 41 54(4). Στον ημιτελικό έχασε από τον Καρακώστα και πήρε την τρίτη θέση.
Ο Έκτορας Τσατσάκης, στην κατηγορία 12 ετών έχασε στον ημιτελικό, από τον Τζωρμπατζάκη 42 41 και πήρε την Τρίτη θέση, αφού είχε κέρδισε προηγουμένως τους Αρχατζικάκη (ΟΑ Σητείας) 40 40 και τον Φανδρινάκη (ΟΑ Σούδας) 42 41.  Στην κατηγορία 14 ετών μπήκε στους 16.

Τρίτη θέση και για την Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, που στην μεγαλύτερη κατηγορία έχασε στον ημιτελικό από την Λαγουδάκη Γ. 62 75. Η Αλεξάνδρα είχε κάνει δυο νίκες, κόντρα στην Καλαϊτζάκη (Ακαδημία Αντισφαίρισης) 41 40 και στην Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 41 54(5).
Η Μιχαέλα Παρασκευαϊδη συμμετείχε και στις δυο κατηγορίες, 12 και 14 ετών. Στα 12 άρια κατέκτησε την Τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασε 60 62 από τη Λαγουδάκη, ενώ νωρίτερα είχε κερδίσει τις Δότσου (ΟΑ Σούδας) 41 14 10-8 και την Φαντριδάκη (ΟΑ Σούδας) 54(3) 41. Στα 14 άρια μπήκε στην 8άδα, όπου έχασε από τη Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) 42 53.
Ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης, πήρε την τρίτη θέση στα Αγόρια 16 ετών. Στον ημιτελικό έχασε από τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 64 75. Νωρίτερα κέρδισε τους Τζωρμπατζάκη (ΟΑ Χερσονήσου) 40 41 και τον Καρακώστα 42 42.
Στα κορίτσια 12 ετών, η Στέλλα Δημητριάδη έφτασε στην οκτάδα και η Μαρία Ζαχαράκη παρέμεινε στις 32.
Στα αγόρια 12 ετών ο Ηλίας Δολιανίτης έφτασε στους 8, ο Αντώνης Ζερβάκης, ο Νικόλας Αμανάκης και ο Θάνος Ζαβουριανός μπήκαν στους 16 και ο Γιώργος Τσαπάκης παρέμεινε στους 32.
Στα αγόρια 14 ετών, ο Γιάννης Βελεντάκης έφτασε στους 16, ο Ηλίας Δολιανίτης, ο Γιάννης Μανωλίτσης, ο Ζαχαρίας Αμανάκης, Αντώνης Ζερβάκης  και Πάρης Τσατσάκης παρέμειναν στους 32.
Στα αγόρια 16 ετών, ο Γιάννης Βελεντάκης και ο Ζαχαρίας Αμανάκη μπήκαν στους 16.
Στα κορίτσια 14 ετών, η Στέλλα Δημητριάδη μπήκε στις 16.

To Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α., συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες, για τις διακρίσεις τους και τους εύχεται να πανηγυρίζουν πάντα επιτυχίες. Στους προπονητές τους κ. Μανόλη Δολιανίτη, Κώστα Τζιγκουνάκη και την ισχυρή προπονητική ομάδα, να συνεχίσουν να κάνουν τον Όμιλο ισχυρή-υπολογίσιμη δύναμη στον Ελληνικό χώρο.