Κύπελλο Ελλάδας: Άλωσε τη Λεωφόρο ο ψυχωμένος Ατρόμητος, 2-1 τον ΠΑΟ (βίντεο)

Παναθηναϊκός
 clock 23:08 | 24/01/2024

Ο Ατρόμητος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ γύρισε… τούμπα το ματς από το ημίχρονο και η νίκη με 2-1 στη Λεωφόρο του δίνει προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήρθε στο 10′, με τον Τάσο Μπακασέτα να σουτάρει εκτός περιοχής με το δεξί και να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπακασέτας βρήκε ωραία τον Τζούρισιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου, εκείνος γύρισε την μπάλα με την βοήθεια και της τύχης στον επερχόμενο Αϊτόρ, ο οποίος τελείωσε ιδανικά την φάση για να κάνει το 1-0 στο 11′. Στο 19′ οι “πράσινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Ούγκο έβγαλε τρομερή μακρινή μπαλιά, βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας ο Αϊτόρ, αλλά άργησε να εκτελέσει και τον πρόλαβε με τάκλιν αμυντικός των φιλοξενούμενων κόβοντας το σουτ του Ισπανού την τελευταία στιγμή. Ο Ατρόμητος έβγαλε αντίδραση και γύρισε… τούμπα την κατάσταση. Αρχικά, ο Έρλινγκμαρκ βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια στα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ, με τον Ντραγκόφσκι να διώχνει σωτήρια. Η μπάλα εν συνεχεία έφτασε στον Ανγκιέλσκι, ο οποίος την τσίμπησε πάνω από τον Πολωνό γκολκίπερ και ισοφάρισε το ματς στο 25′. Υπέροχη αντεπίθεση του Ατρομήτου, πάσα του Ρομπάιγ στον Γιουμπιτάνα που εκτέλεσε άψογα όταν βρέθηκε απέναντι στον Ντραγκόφσκι για να κάνει το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “πράσινοι” πίεζα από την αρχή του δεύτερου μέρους για να φτάσουν στην ισοφάριση. Ωραία επίθεση του Παναθηναϊκού στο 61′, με τον Βαγιαννίδη να δίνει με τη μία στον Μαντσίνι, αυτός τη γύρισε παράλληλα στον Μπακασέτα, την έβαλε μπροστά του, άνοιξε διαγώνια αριστερά στον ανενόχλητο Αϊτόρ που έκανε το πλασέ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα έξω. Η πρώτη τελική του Ατρόμητου στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 67′. Ο Βαλένσια βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 75′ ο Ιωαννίδης έβγαλε ωραία πάσα στον Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το πλασέ και τον Τσιντώντα να μπλοκάρει τη μπάλα. Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 76′. Ο Μπερνάρ άνοιξε ωραία για τον Αϊτόρ, εκείνος είδε τον Μλαντένοβιτς που έκανε το overlap, αλλά το τελείωμά του μέσα από την περιοχή του Ατρομήτου ήταν πολύ άστοχο. Οι “πράσινοι” κέρδισαν πέναλτι στο 88′. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε πέναλτι αλά Πανένκα, με τον Τσιντώντα να μην πέφτει και να στέλνει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Έλληνας σέντερ φορ έκανε την προβολή με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι και επέστρεψε στα χέρια του Τσιντώντα. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να φέρει το ματς στα ίσα!

ΓΚΟΛ: 11′ Αϊτόρ / 25′ Ανγκιέλσκι, 42′ Γιουμπιτάνα

ΚΙΡΙΝΕΣ: 90’+3′ Πέρεθ / 50′ Γιουμπιτάνα, 82′ Πομόνης, 82′ Έρλινγκμαρκ, 88′ Ασεβέδο, 90’+2′ Αθανασίου

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Ούγκο, Ακαϊντίν, Κώτσιρας (60′ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Αράο (71′ Πέρεθ), Βιλένα (60′ Μπερνάρ), Μπακασέτας (71′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ, Μαντσίνι (87′ Ζέκα), Τζούρισιτς.

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (65′ Βαλένσια), Τσακμάκης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Βρακάς, Ρομπάιγ (76′ Πομόνης), Γιουμπιτάνα (65′ Κούεν), Ανγκιέλσκι (90’+5′ Βέργος)

Άρης - Νίκη Βόλου 3-0: Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας

ΕΠΟ: «Επιτέθηκαν και χτύπησαν τη σύντροφο του Σταύρου Μάνταλου»