Κηφισιά - ΑΕΚ 0-2: Εξασφάλιση της 8αδας από το πρώτο ματς-Η συνέχεια του Κυπέλλου(vid)

ΑΕΚ
 clock 23:31 | 15/12/2022

Η ΑΕΚ  επικράτησε της Κηφισιάς 2-0, χάρη στα γκολ των Γκαρσία και Φαν Βερτ. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet, όπου θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρη στο απίθανο γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 34ο λεπτό. Ο 25χρονος επιθετικός από πολύ πλάγια θέση δοκίμασε ένα απίθανο ψιλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αναγνωστόπουλου.

Η Ένωση βρήκε και δεύτερο γκολ πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαζουλουξή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαν Βερτ, ο οποίος νίκησε τον Αναγνωστόπουλο και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, με την Ένωση να επιβάλλει τον ρυθμό της και να παίρνει τη νίκη στο τέλος. Η Κηφισιά ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπαρμπόσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79ο λεπτό.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας).

Κίτρινες κάρτες: Πέιος, Μπαρμπόσα, Να, Μουζουλουξής - .

Κόκκινες κάρτες: 79' Μπαρμπόσα (2η κιτρ.)

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος - Μαζουλουξής, Μπαρμπόσα, Βαφέας - Παναγιώτου (90+2' Σμπώκος), Παπασάββας, Πέιος (81’ Ιατρούδης), Ποζατζίδης (58’ Να) – Ταλάλ (81’ Γκίνη) – Κουϊρουκίδης (59’ Καλλέργης), Τετέι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ (66’ Ρότα), Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί - Γιόνσον, Φράνσον (66’ Σιμάνσκι), Μάνταλος (81’ Πινέδα), Γκαρσία (88’ Ευθ. Χριστόπουλος) – Αραούχο (88’ Σκόνδρας), Φαν Βερτ.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16" και τα ματς της Παρασκευής

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-1 (7' Μπιέλ, 50'-65' Μαρσέλο, 64' Ελ Αραμπί/11' Κιάρτανσον)

Παναθηναϊκός - Βόλος 3-0 (45+3' Σπόραρ, 54' Τσέριν, 59' Βέρμπιτς)

Λαμία - Athens Kallithea 1-1

Κηφισιά - ΑΕΚ 0-2 (34' Λιβάι Γκαρσία, 45+3' Φαν Βερτ)

Καλαμάτα - ΠΑΟΚ 0-2

Απόλλων Παραλιμνίου - Άγιος Νικόλαος 2-2