ΑΕΚ – ΟΦΗ 1-0: Φιλική ήττα στο Σεραφείδειο

αεκ οφη
 clock 17:09 | 09/12/2022

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο ΟΦΗ απ’ την ΑΕΚ σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα που έγινε το μεσημέρι της Παρασκευής (9/12) στο Σεραφείδειο προπονητικό κέντρο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος στο Α’ σαρανταπεντάλεπτο και τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παρέταξε τηνΚρητική ομάδα με τον Stevens στα δοκάρια και τους Βούρο, Yohou και Διαμαντή στο κέντρο της άμυνας. Ο Μαρινάκης ανέλαβε την αριστερή πτέρυγα και ο Larsson τη δεξιά, με τους Mellado, Diousse, Μπαλογιάννη να παίρνουν θέση στη μεσαία γραμμή και τους Toral – Dicko στην επίθεση.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον ΟΦΗ στο 7’, όταν ο Larsson έκανε σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής της ΑΕΚ, με τον Toral να πιάνει δυνατή κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 11ο λεπτό η Κρητική ομάδα απείλησε εκ νέου όταν ο Dicko βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά απ’ το δυνατό που επιχείρησε, η μπάλα κόντραρε στον Μήτογλου και βγήκε κόρνερ. Λίγο μετά την εκτέλεσή του ο Toral προσπάθησε, εκτός περιοχής, να «κρεμάσει» τον Αθανασιάδη, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 22’ η ΑΕΚ δημιούργησε για πρώτη φορά προϋποθέσεις για γκολ στην εστία του ΟΦΗ, όταν ο Αραούχο πέρασε κάθετη πάσα στον Σιντιμπέ, με τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα άουτ σε τετ α τετ με τον Stevens.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, μέσα στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Φερνάντες να κάνει δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και τον Stevens να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Απ’ την εκτέλεσή του, ο Μάνταλος μοίρασε κάθετη πάσα στον Γκαρσία, ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι απ’ τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και τον νίκησε, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του στο 24′.

Στο 33’ ο Dicko μπήκε στην περιοχή του Αθανασιάδη απ’ τα δεξιά, αλλά το σουτ του δεν απείλησε με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Toral απ’ το ύψος της περιοχής.

Στο 37’ ο Toral πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Dicko, ο οποίος νίκησε σε τετ α τετ τον Αθανασιάδη με το γκολ όμως να μη μετράει ως οφσάιντ.

Στο 42’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όταν μετά από συνδυασμό του Αραούχο με τον Φερνάντες, απ’ το σουτ του τελευταίου η μπάλα πήγε παράλληλα και πριν ο Μάνταλος τη στείλει στα δίχτυα της εστίας του ΟΦΗ, τον έκοψε ο Larsson.

Το Α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ ναι μεν να βρίσκεται πίσω στο σκορ, αλλά η εικόνα του ήταν πολύ καλή, με υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας και καλή κυκλοφορία στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία για μεγαλύτερο προβάδισμα, όταν απ’ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Stevens είπε “όχι” σε σουτ του Γκαρσία, με τον Ολλανδό τερματοφύλακα να αποκρούει σταθερά και το σουτ του Μάνταλου στο 62ο λεπτό.

Στο ίδιο λεπτό ο Valdas Dambrauskas έκανε εσωτερική αλλαγή, με τον Βούρο να περνάει εκτός αγώνα και τη θέση του στο κέντρο της άμυνας να παίρνει ο Μαρινάκης. Ο Μπαλογιάννης κάλυψε την αριστερή πτέρυγα και ο Μπουζούκης πέρασε στα χαφ.

Στο 71′ ο Stevens έδιωξε δύσκολα το, εντός περιοχής, δυνατό σουτ του Αραούχο, ενώ στο 86′ η κεφαλιά του Φαν Φεερτ πέρασε άουτ, με το 1-0 να μένει ως το τέλος του ματς.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (56′ Ραντόνια), Μήτογλου (82′ Ντάικο), Μουκουντί (72′ Παρράς), Σιντιμπέ (56′ Χατζισαφί), Γιόνσον (72′ Μουστακόπουλος), Φράνσον (56′ Πινέδα), Μάνταλος (72′ Χριστόπουλος), Γκαρσία (56′ Φαν Φεερτ), Φερνάντες (72′ Σκόνδρας), Αραούχο (72′ Κοσίδης).

ΟΦΗ: Stevens, Larsson, Βούρος (61′ Μπουζούκης), Yohou (46′ Πασαλίδης), Διαμαντής, Μαρινάκης, Mellado (61′ Στάικος), Diousse (74′ Fallatah), Μπαλογιάννης, Toral (46′ Αποστολάκης), Dicko.

Μουντιάλ 2022: Κροατία - Βραζιλία (17:00) και Ολλανδία - Αργεντινή (21:00) για την πρόκριση στα ημιτελικά

Super League 2: Πήρε πίσω τους βαθμούς Ηρόδοτος -Ανέβηκε στην 11η θέση