''Χρυσός'' στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων ο Πρεβολαράκης

clock 10:21 | 23/09/2017

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξάγεται στην Λιθουανία κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβολαράκης.
Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στην κατηγορία των 74 κιλών και νίκησε στον πρώτο αγώνα του τον Ακρεμ (Αλγερία) με 8-0. Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ρώσο Τιουλιουμπάεφ και επικράτησε με 6-1. Στον ημιτελικό αγωνίστηκε απέναντι στον Τζαφάρι (Ιράν) και νίκησε με 6-1, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Νουραλίεφ. Απέναντι στον Ουκρανό αθλητή ο Πρεβολαράκης έπιασε γι’ ακόμη μια φορά εκπληκτική απόδοση και νίκησε με 6-1, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.