ΦΙΤΕΣΕ-ΟΦΗ 1-2: Έδειξε σημάδια βελτίωσης-Ικανοποίση Νιόπλια(φωτο -vid)

ΦΙΤΕΣΕ -ΟΦΗ
 clock 21:55 | 26/07/2022

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός για 60 λεπτά κόντρα στην Φίτεσε, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά με Τσιλιανίδη και Ντιουσέ και παρότι αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νέιρα, πήρε τη νίκη με 2-1.

Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε την πιο έτοιμη Φίτεσε στο τρίτο του φιλικό παιχνίδι στην Ολλανδία, παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό  πρόσωπο σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα «γεμάτο» από ευκαιρίες, με τον ΟΦΗ να μην απειλείται και τον Ουές να κάνει ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ στο 20’.

Στο 13’ ο Ντουρμισάι ένιωσε ενόχληση στον μηρό και έγινε αλλαγή, με τον Φαν Ντάινεν να περνάει στη θέση του. Στο 41’ έγινε μία φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα, καθώς ο Νέιρα δέχθηκε ένα δυνατό μαρκάρισμα, «απάντησε» και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τον ΟΦΗ με 10 παίκτες.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 48’ με τον Τσιλιανίδη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα μετά από μία εξαιρετική ενέργεια του Φαν Ντάινεν. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιουσέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΟΦΗ για να κάνει το 2-0, με τον Τσιλιανίδη να γίνεται από εκτελεστής, δημιουργός και να του δίνει την ασίστ.

Η Φίτεσε απείλησε για πρώτη φορά μετά το 60’, ενδεικτικό της καλής εικόνας του ΟΦΗ ακόμα και με δέκα παίκτες. Οι Ολλανδοί ανέβασαν την απόδοσή τους στα επόμενα λεπτά, όπως ήταν αναμενόμενο και άρχισαν να απειλούν, αλλά και να παίζουν σκληρά.

Στο 73’ ο Φρέντρικσεν πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ και μείωσε σε 2-1 για τους Ολλανδούς. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον ΟΦΗ να παίρνει μία σημαντική, για ψυχολογικούς λόγους νίκη.

ΦΙΤΕΣΕ (Τόμας Λετς): Άρκους, Φερέιρα, Τρόνσταντ, Κορνέλις, Μιούλστιν, Μπέρο, Ντομιόνι, Χάουεν, Μπουΐτνικ, Βίτεκ, Μάνχοεφ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου (46' Μανδάς), Μαρινάκης, Πασαλίδης (79' Διαμαντής), Γιαννούλης, Ουές (79' Πόμπι), Μεγιάδο (46' Στάικος), Ντιουσέ (59' Αποστολάκης), Νέιρα, Μπουζούκης (54' Τοράλ), Τσιλιανίδης (54' Καμάου), Ντουρμισάι (14’ λ.τ. Φαν Ντάινεν

Ο προπονητής του ΟΦΗ Νίκος Νιόπλιας, μιλώντας στην Cosmote, δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την εμφάνιση της ομάδας του στο φιλικό με τη Φίτεσε και όσα είδε στον αγωνιστικό χώρο.

«Είμαι ικανοποιημένος από πολλά πράγματα. Από τη στιγμή που μείναμε με 10 παίκτες δεν παρατήσαμε το παιχνίδι παρά το γεγονός πως ήταν φιλικό. Μου άρεσε ο χαρακτήρας που δείξαμε. Μου άρεσε η οργάνωση που είχαμε, παίξαμε με μία ομάδα που μας έφτασε στα όριά μας. Είναι μία έτοιμη ομάδα που σε λίγο αρχίζει το πρωτάθλημά της, ενώ εμείς ακόμα δεν έχουν συμπληρώσει το ρόστερ», τόνισε αρχικά και πρόσθεσε:

«Ηταν μία γερή προπόνηση. Παιχνίδι με παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι. Το αποτέλεσμα δεν είναι το σημαντικό, το σημαντικό είναι πως δείξαμε χαρακτήρα. Τα γκολ τα πετύχαμε μέσα από συνδυαστικό παιχνίδι, ήταν ωραία γκολ. Παίξαμε και ωραία άμυνα. Κουραστήκαμε, δουλέψαμε και ανταμειφθήκαμε».