Δεύτερος σκόρερ στην Ευρώπη ο Παυλίδης

παυλιδης
 clock 09:55 | 24/10/2023

Ο Βαγγέλης Παυλίδης ο οποίος σκόραρε για 9η διαδοχική (!) αγωνιστική στην Ολλανδία (σ.σ. πέτυχε χατ τρικ στην νίκη της Αλκμααρ με 3-0 επί της Χέρενφεν), είναι πλέον ο δεύτερος πιό... παραγωγικός σκόρερ στην «Γηραιά Ηπειρο», με 13 γκολ, όσα έχει πετύχει και ο Μεξικανός, Σαντιάγκο Χιμένες της Φέγενορντ, αλλά με 55 λιγότερα λεπτά συμμετοχής.

Ατυχος στάθηκε ο Σερού Γκιρασί, ο οποίος εντυπωσιάζει στην Bundesliga, καθώς σε οκτώ αγώνες έχει σημειώσει 14 γκολ. Ο 27χρονος επιθετικός της στουτγκάρδης, σκόραρε (σ.σ. στο 16ο λεπτό) και στην νίκη επί της Ουνιόν στο Βερολίνο με 3-0, αλλά τραυματίσθηκε και αποχώρησε μετά από μισή ώρα αγώνα. Σύμφωνα με το ιατρικό επιτελείο της γερμανικής ομάδας, ο Γκιρασί αναμένεται να επιστρέψει στα γήπεδα σε μερικές εβδομάδες, ωστόσο παραμένει επικεφαλής στον πίνακα με τους Ευρωπαίους σκόρερ.

Οσον αφορά στον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέρυσι «σάρωσε» όλα τα βραβεία... παραγωγικότητας, βρίσκεται στην 7η θέση με εννέα τέρματα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα του σχετικού πίνακα, έχει ως εξής:

1) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα)        14 γκολ σε 8 αγώνες (644 λεπτά συμμετοχής)

2) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό)       13 γκολ σε 9 αγώνες (710 λεπτά)

3) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα)         13 γκολ σε 9 αγώνες (765 λεπτά)

4) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή)        11 γκολ σε 9 αγώνες (718 λεπτά)

5) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αργεντινή)     10 γκολ σε 9 αγώνες (744 λεπτά)

6) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία)          9 γκολ σε 8 αγώνες (692 λεπτά)

7) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)  9 γκολ σε 9 αγώνες (800 λεπτά)

8) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία)              9 γκολ σε 11 αγώνες (877 λεπτά)

9) Κέβιν Ντένκι (22 ετών/Σερκλ Μπριζ/Τόγκο)            9 γκολ σε 11 αγώνες (985 λεπτά)

10) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία)              8 γκολ σε 8 αγώνες (611 λεπτά)

Super League: Οριστικά Δευτέρα 29/10 (21:30) το ΟΦΗ-Ολυμπιακός

ΟΦΗ: Άρχοντας του Οικουμενικού Πατριαρχείου ο Μιχάλης Μπούσης