Copa America: Στον τελικό η Αργεντινή (video)

Αργεντινη
 clock 06:39 | 07/07/2021

Η Αργεντινή νίκησε με 3-2 στα πέναλτι την Κολομβία και προκρίθηκε στον τελικό του Copa America, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τη Βραζιλία.

Ήρωας της αναμέτρησης ο Εμιλιάνο Μαρτίνες, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σάντσες, Μίνα και Καρντόνα. Έτσι δεν στοίχισε το άστοχο πέναλτι του Ντε Πάουλ, καθώς οι Μέσι, Παρέδες και Μαρτίνες ήταν εύστοχοι από την άσπρη βούλα.

Στην κανονική διάρκεια, η Αργεντινή απείλησε στο 4’ με την κεφαλιά του Μαρτίνες στη σέντρα του Μέσι να περνά ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά μετά, ωστόσο, η ίδια συνεργασία απέφερε το γκολ, με τον φορ της Ίντερ να αξιοποιεί την ευκαιρία και με πλασέ να ανοίγει το σκορ. Οι Κολομβιανοί αντέδρασαν άμεσα κι αφού ο Μαρτίνες απέκρουσε το σουτ του Κουαδράδο, το ίδιο έκαναν τα δοκάρια του στις προσπάθειες των Μπάριος (36’) και Μίνα (38’).

Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 61’, με τον Καρντόνα να βγάζει τον Λουίς Ντίας στην πλάτη της άμυνας και τον τελευταίο παρά την πίεση του Πετσέλα να σκοράρει πέφτοντας από πολύ πλάγια για το 1-1. Ο Λαουτάρο έχασε απίθανη ευκαιρία για το προβάδισμα της Αργεντινής στο 74’ και τρία λεπτά μετά διαιτητής και VAR αρνήθηκαν στην «αλμπισελέστε» καθαρό πέναλτι για τράβηγμα φανέλας του Σάντσες στον Οταμένδι. Στο 81’ το δοκάρι του Οσπίνα έδωσε την Κολομβία στο σουτ του Μέσι, ο οποίος δεν αξιοποίησε και δύο φάουλ από καλή θέση στα τελευταία λεπτά.

Κολομβία: Οσπίνα, Μουνιός, Μίνα, Σάντσες, Τεσίγιο (46’ Φάμπρα), Κουαδράδο, Μπάριος, Κουέγιαρ (46’ Τσάρα), Λουίς Ντίας, Μπόρε (46’ Καρντόνα), Σαπάτα.

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μολίνα (46’ Μοντιέλ), Πετσέλα, Οταμένδι, Ταλιαφίκο, Ντε Πάουλ, Γκουίδο Ροντρίγκες, Λο Σέλσο (57’ Παρέδες), Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες, Νίκο Γκονζάλες (67’ Ντι Μαρία).

Euro 2020: Ιταλία - Ισπανία 4-2 : Η Ιταλία στον τελικό στα πέναλτι (vid)

ΟΦΗ: Στο στόχαστρο ο Αυστραλός επιθετικός, Μπρους Καμάου