Αθλητικά

Basket League: Το πρόγραμμα των τελικών ΠΑΟ-Προμηθέας

esake.jpg

Ο Προμηθέας πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση και θα αντιμετωπίσει στους τελικούς της Basket League τον Παναθηναϊκό.
Οι δύο ομάδες θα δώσουν τον πρώτο αγώνα τη Δευτέρα (10/6) με τους «πράσινους» να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας.
Ο ΕΣΑΚΕ έκανε γνωστό τόσο το πρόγραμμα των τελικών όσο και των μικρών τελικών που θα διεξαχθούν ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των τελικών:
10/06: Παναθηναϊκός-Προμηθέας (19:30, ΟΑΚΑ) 
12/06: Προμηθέας-Παναθηναϊκός (18:30, ΔΑΚ Τόφαλος) 
14/06: Παναθηναϊκός-Προμηθέας (21:00, OAKA) 
16/06: Προμηθέας-Παναθηναϊκός (19:00, ΔΑΚ Τόφαλος) (αν χρειαστεί)
18/06: Παναθηναϊκός-Προμηθέας (21:00, OAKA) (αν χρειαστεί)
Αναλυτικά το πρόγραμμα των μικρών τελικών:
09/06: ΑΕΚ-Περιστέρι (19:30, ΟΑΚΑ) 
11/06: Περιστέρι-ΑΕΚ (19:00, Κ. Γ. Ανδρέας Παπανδρέου) 
13/06: ΑΕΚ-Περιστέρι (19:30, OAKA) 
15/06: Περιστέρι-ΑΕΚ (19:00, Κ. Γ. Ανδρέας Παπανδρέου) (αν χρειαστεί) 
17/06: ΑΕΚ-Περιστέρι (19:30, OAKA) (αν χρειαστεί)

Αθλητικά

Πήρε βαθμό στην Τρίπολη ο Απόλλωνας(βαθμολογία)

asteras.jpg

Χωρίς γκολ και νικητή (0-0) έληξε ο εξ αναβολής αγώνας ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 3η αγωνιστική της Super League, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν στο 81’ τη μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το «διπλό» από το «Θ. Κολοκοτρώνης», μετά από κεφαλιά του Λισγάρα που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Τασουλής (87’ Άλβαρεζ), Πασαλίδης, Λέο Τίλικα (87’ Κρέσπι), Μουνάφο (69’ Μπ. Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Σουάρεθ, Σίτο (69’ Αλί Μπαμπά), Ριέρα (46’ Γκόμες), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Χουχούμης (70’ Τσαμπούρης), Φατιόν, Τσιλούλης, Μπεντινέλι (90’+2’ Μουνιέ), Κολ (90’+2’ Κιτοκό), Ιωαννίδης (87’ Μ. Φερνάντεζ).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:    (ΑΓΩΝΕΣ)

1. Ολυμπιακός....... 19 (7)

2. Αρης................... 19 (7)

3. ΠΑΟΚ ................18 (8)

4. ΑΕΚ ..................16 (7)

5. Βόλος ...............12 (8)

6. Ατρόμητος ......12 (8)

7. Αστέρας ..........12 (8)

8. ΠΑΣ Γιάννινα ... 9 (9)

9. Παναθηναϊκός ..9 (9)

10. ΟΦΗ ................9 (9)

11. Α.Ε.Λ................ 5 (7)

12. Απόλλων ..........5 (8)

13. Παναιτωλικός.. 4 (9)

14. Λαμία ...............2 (7)