Β Εθνική μπάσκετ: Άνετη νίκη του ΟΦΗ - Ήττα της Αναγέννησης από τον Έσπερο

οφη μπασκετ
 clock 19:10 | 27/01/2024

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ, που επικράτησε του Φιλαθλητικού στο Βαρδινογιάννειο με σκορ 81-66, για τη 17η αγωνιστική της Β Εθνικής μπάσκετ. Αντίθετα η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Έσπερο με 102-94.

Ο ΟΦΗ από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε την ανωτερότητα του στο παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 14 πόντων με την λήξη του (25-11) και συνέχισε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Β. Ράλλη να προηγείται με 41-29.

Ο Φιλαθλητικός προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να χαμηλώσει κάπως την διαφορά αλλά ο ΟΦΗ με ευκολία την διατηρούσε από τους 8 ως τους 12 πόντους υπέρ του με το συγκεκριμένο δεκάλεπτο με την λήξη του να τον βρίσκει να προηγείται με 58-49,

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε περισσότερο με τον ΟΦΗ να παίρνει και διαφορά άνω των 20 πόντων αλλά στο τέλος να κερδίζει με 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 41-29, 58-49, 81-66.

ΕΣΠΕΡΟΣ -ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 102-94

Η Αναγέννηση δεν κατάφερε να περάσει ούτε από την Καλλιθέα, παρα το γεγονός ότι ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, με αντίπαλο τον Εσπερο… ακούμπησε την ανατροπή μειώνοντας σε 94-91. Εν τελεί η Αναγέννηση ηττήθηκε με  102-94 και έχει 8 νίκες και ισάριθμες ήττες βστη National League 1. Αξίζει να αναφερθεί ότι η ομάδα του Αρκαλοχωρίου έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησίας της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 54-41, 71-63, 102-94

Διαιτητές: Ασλανίδης-Αγγελής-Λιαρομμάτης (Φλώρος)