Άρης-ΟΦΗ 1-1: Θετική πρεμιέρα για την Κρητική ομάδα

clock 23:15 | 24/08/2019

Άρης και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Η κρητική ομάδα δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 7ο λεπτό μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια ο Σεμέντο, μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Νέιρα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Λίγα λεπτά αργότερα στο 11ο λεπτό, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δημιούργησε την πιο σπουδαία φάση. Ο Φετφατζίδης με υπέροχη κίνηση μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του Μαρτίνες κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου

Ο ΟΦΗ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Άρη και να προηγηθεί στο 18΄με υπέροχο μονοκόματο σουτ από τον Μεγιάδο, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κοροβέση και με δεξί σουτ νίκησε τον Έμαν που έδειξε να αιφνιδιάζεται. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού αμυντικού μέσου  με την φανέλα του ΟΦΗ.

Μετά τον φρενήρη ρυθμό των πρώτων λεπτών, στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός, με τον ΟΦΗ να κλείνει  τους χώρους και να μην επιτρέπει στον Άρη να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σωτηρίου. Ουσιαστικά η καλύτερη επόμενη φάση του Άρη δημιουργήθηκε στο 42΄όταν μετά το λάθος από τον Μεγιάδο, ο Ντεγκινί μπήκε γρήγορα στην περιοχή, αλλά ο Σωτηρίου βγήκε έγκαιρα και έδιωξε.

Στο 2ο ημίχρονο είχαμε μία διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι. Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του. Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Το σουτ του Σούντγκρεν, έδιωξε ο Σωτηρίου και στη συνέχεια της φάσης ο Ιντέγε έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα στο 55΄η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ιντέγε από τον Κοροβέση, αλλά ο Ντιγκινί που ανέλαβε την εκτέλεση, αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου. Αναποτελεσματικός ο Άρης απώλεσε και άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 64΄όταν μετά την υπέροχη μπαλιά του Φετφατζίδη, ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σωτηρίου που έδιωξε με γρήγορη επέμβαση.

Τελικά στο 69΄κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον κορυφαίο του παίκτη, τον Φετφατζίδη να «τραβάει» 4 παίκτες πάνω του και να μοιράζει στον Λούκας Σάσα, που με ωραίο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.
Στο 87΄ο ΟΦΗ δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία στο 2ο ημίχρονο, με τον Σασί να μπαίνει γρήγορα στην περιοχή, αλλά πλάσαρε άουτ.
Στις  καθυστερήσεις ο Άρης έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Κεφαλιά του Ρόουζ προς τον Ιντέγε, αλλά ο Νιγηριανός δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα από πλεονεκτική θέση, μέσα στη μικρή περιοχή.

ΑΡΗΣ: Εμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια,  Φετφατζίδης (80΄Τόνσο), Ντιγκινί (87΄Γιουνές), Μαρτίνες (63΄Λάρσον), Ιντέγε
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Νάστος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Νέιρα (88΄Μπράουν), Μεγιάδο, Ναμπί (81΄Σακόρ), Σεμέντο (71΄Σασί), Τσιλιανίδης, Μάνος