Α1 ΕΠΣΗ: Έκλεισε αήττητη το 2019 η Δαμάστα

clock 20:10 | 21/12/2019

Με σοβαρότητα από το ξεκίνημα του αγώνα, η Δαμάστα έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Τριτωνίας, κερδίζοντάς την με 3-1 στην 16η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ «Σκοράρουμε για το Χαμόγελο του Παιδιού». Ένα αποτέλεσμα που την φέρνει στο +8 στην κορυφή και έτσι θα κάνει όμορφα Χριστούγεννα, με το επόμενο παιχνίδι να είναι στις 11 Σεπτεμβρίου με την Μινωική.
Η Δαμάστα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 2’ μετά από συνεργασία Καστελλιανάκη-Ρουμπάκη, ο Μιγκέλ Ολιβέιρα δέχτηκε την πάσα και έκανε το 1-0. Στο 14’ η Τριτωνία ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Ντραγκότι αλλά σχεδόν αμέσως ήρθε η απάντηση της Δαμάστας, καθώς στο 18’ ο Μιγκέλ έκλεψε τη μπάλα, έστρωσε στον Καστελλιανάκη και εκείνος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.
Η Δαμάστα είχε ευκαιρίες κυρίως με Τριανταφύλλου στα επόμενα λεπτά για τρίτο γκολ σε ένα γεμάτο α’ ημίχρονο αλλά και η Τριτωνία είχε διπλή ευκαιρία στο 38’ με Γκίνη και Πηρουνάκη για να ισοφαρίσει. Τελικά στο 40’ μετά από ωραία σέντρα του Βερούσι, ο Τριανταφύλλου με σεντερφορίσια κεφαλιά σημείωσε το 3-1.
Στο β’ μέρος έπεσε ο ρυθμός και έγιναν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΔΑΜΑΣΤΑ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Κορνηλάκης, Αναστασιάδης (73’ Μπιμπίρης), Παπαδομιχελάκης, Ρουμπάκης (66’ Καουκάκης), Αριστεινίδης, Βερούσι (84’ Κεφαλούκος), Ολιβέιρα, Μειρέλες, Αποστολάκης, Τριανταφύλλου, Καστελλιανάκης (81’ Τζουβάρας)

ΤΡΙΤΩΝΙΑ (Στέλιος Ανωγειανάκης): Καπετανάκης, Φτυλάκης, Κουτεντάκης, Μυφτάρι, Μιχελινάκης, Ντραγκότι, Γκίνη, Πηρουνάκης, Φραγκιαδάκης, Μάρκου (81’ Κατιλλάρι), Μπαλόκας (59' Στρατιδάκης)