Κυπελλούχος ΕΠΣΗ ο Ηρόδοτος, 2-1 τον Ρούβα στον τελικό (video)

clock 18:33 | 17/02/2016

Ο Ηρόδοτος κατέκτησε για 7η φορά το κύπελλο της ΕΠΣΗ καθώς επικράτησε στην παράταση του Ρούβα με 2-1, στον 45ο τελικό της διοργανωσης που διεξηχθη στο Μαρτινέγκο.
Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο , ο Ρούβας άνοιξε το σκορ στο 51' με σουτ του ξημεράκη.Ο Ηρόδοτος ισοφάρισε στο 85' με πέναλτι του Συσκάκη , το οποίο κέριδεσε ο Ζαφείρης από τον Ξημεράκη. Στην παράταση η ομάδα της Αλικαρνασσού έκανε την ολική ανατροπή στο 101' όταν μετά από σέντρα του Ζαφείρη, ο Μεταξάκης με κεφαλιά έκανε το 2-1.
Στο 116′ ο διαιτητής Πατεμτζής απέβαλλε τον Μεταξάκη του ηροδότου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ηρόδοτος: Μήτρου, Κοζυράκης, Χαρίτος, Γενιτσαρίδης, Μπαλάφας (72΄Πρωτογεράκης), Μαυρομάτης, Προβιδάκης, Καρβελάς (63' Μεταξάκης), Ζαφείρης, Συσκάκης, Μωραϊτης (72' λ.τρ. Χρυσοφάκης).
Ρούβας: Χωματάς, Κεφαλούκος, Καλεμάκης, Αντωνάκης, Μαρκάκης, Μερτίρι, Ξημεράκης, Κωνσταντινίδης, Αμπντουραχμάνι, Μυλωνάς (89' Λυμπερόπουλος), Ντούμος (60' λ.τρ. Συντιχάκης).
Το βίντεο είναι από την απευθείας τηλεοπτική μετάδοση του ΚΡΗΤΗ TV.