ΚΡΗΤΗ

Κορυφαίος Όμιλος ο Ναυταθλητικός Όμιλος Γαζίου

clock 20:09 | 27/03/2018

Με πολλά μετάλλια, επιτυχίες και χαμόγελα επέστρεψε η αποστολή του ΝΟΓΚ απο το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νήσων Αιγαίου και Κρήτης που διεξάχθηκε στην Άνδρο. Μετά από ένα τριήμερο αγώνα με ιδιαίτερα απαιτητικές συνθήκες και δυνατούς αθλητές και αθλήτριες απο όλη την περιφέρεια, οι αθλητές του ΝΟΓΚ με τη μοναδική καθοδήγηση των προπονητών του, κατάφεραν να κατακτήσουν μετάλλια και θέσεις τέτοιες ώστε να διακριθεί  ο ΝΟΓΚ σαν ο «Πολυνίκης Όμιλος της Περιφέρειας Νήσων Αιγαίου και Κρήτης».

Στην γενική Optimist η Βάσω Βλαχάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ο Θωμάς Κοβατζής το χάλκινο μετάλλιο, στη γενική κοριτσιών η Βάσω Βλαχάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ενώ στη γενική αγοριών Optimist o Θωμάς Κοβατζής κατέκτησε επίσης το χρυσό μετάλλιο. Η Ιωάννα Πετυχάκη κατέκτησε την την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 11χρονων κοριτσιών ενώ στην ίδια κατηγορία η Έλλη Δασκαλάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικότερα, από σύνολο 113ων αθλητών και αθλητριών στην κατηγορία Optimist η Βάσω Βλαχάκη κατέκτησε την 1η θέση, ο Θωμάς Κοβατζής την 3η θέση, η Μαρία Σκουλούδη την 9η θέση, ο Αλέξανδρος Κουκουτσάκης της 11η θέση, Η Ιωάννα Πετυχάκη την 13η θέση, η Δέσποινα Μαμουλάκη την 34η θέση, ο Αναστάσης Παπαμαστοράκης την 37η θέση, ο Ανδρέας Τσατσάνης την 38η θέση, ο Διονύσης Περισυνάκης την 43η θέση, ο Μιχάλης Σκουλούδης την 46η θέση, η Έλλη Δασκαλάκη την 53η θέση, η Ελευθερία Σκουλούδη την 62 θέση και ο Γιάννης Πετεκίδης την 91η θέση. Στην κατηγορία Laser ο Κωστής Κουκουτσάκης κατέκτησε τη 13η θέση, ο Γιώργος Κουκουτσάκης την 18η θέση, ο Γιάννης Πλεξουσάκης της 34η θέση και ο Ηλίας Πολίτης την 40η θέση.

Από τον αγώνα αυτό προκρίθηκαν για συμμετοχή στον αγώνα πρόκρισης για την Εθνική Ομάδα οι Θωμάς Κοβατζής, Αλέξανδρος Κουκουτσάκης, Βάσω Βλαχάκη, Μαρία Σκουλούδη και Ιωάννα Πετυχάκη.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΝΟΓΚ συγχαίρει θερμά όλους τους αθλητές αλλά και τους προπονητές Ανδρέα Σηφάκη, Μάριο Ρούσση, Αγγελίνα Καβουσανού και Αλεξάνδρα Λαλιώτη για την εξαιρετική προετοιμασία και καθοδήγηση των αθλητών. Τέλος ευχαριστεί θερμά την Αρετή Καλλιβρούση για την οργάνωση και φιλοξενία της αποστολής, καθώς και την ΑΝΕΚ-SUPERFAST FERRIES για τη συνεχή στήριξη στις μετακινήσεις.