Volley League: Ήττα του μαχητικού ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ

ΟΦΗ ΒΟΛΕΙ
 clock 19:12 | 12/11/2022

Ο ΟΦΗ δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ, αλλά όχι αρκετά με την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι να βρίσκει λύσεις και με καλή υποδοχή και μπλοκ και να κάνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της Volley League, με 3-1 σετ επί της Κρητικής ομάδας.

Τα τρία από τα τέσσερα σετ ήταν αρκετά αμφίρροπα, αλλά ο ΠΑΟΚ κρατούσε το πάνω χέρι και είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, με την κρητική ομάδα να μένει από δυνάμεις στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 6-10, με την κρητική ομάδα να μένει μεν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Δικέφαλος καθ' όλη τη διάρκεια του κρατούσε βραχύ προβάδισμα. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνει τις φάσεις και τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων η διαφορά ανέβηκε στο +5 (14-19) και τον ΠΑΟΚ να φτάνει άνετα στο 1-0 (18-25), για το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι το 9-9, όπου με ένα μίνι σερί από Βουλκίδη, Ντεν Ντρις και Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ πήρε βραχύ προβάδισμα (9-15). Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (14-18), αλλά με καλό μπλοκ ο Δικέφαλος κράτησε το υπέρ του προβάδισμα (15-20) και έκανε το 2-0 στα σετ (19-25).

Το τρίτο σετ ήταν επίσης αμφίρροπο, αλλά ο ΟΦΗ είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (10-11, 16-16), ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα κράτησε το υψηλό τέμπο και εκμεταλλευόμενη λάθη του ΠΑΟΚ, έχτισε μικρή διαφορά (20-16). Με τον Ιγκόμπε Σικούκου στο σερβίς έκανε «ζημιά» και μείωσε τα σετ, σε 2-1 (25-20).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος στο τέταρτο σετ και με καλά μπλοκ ανέβασε γρήγορα την υπέρ του διαφορά στο σκορ, για το 5-11. Μέσα σε 21' οι «ασπρόμαυροι» πήραν αυτό που ήθελαν με καλό μπλοκ και υποδοχή, την ώρα που οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα έμειναν από δυνάμεις και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ, με 25-13 και τη νίκη, με 3-1 σετ.

Τα σετ: 18-25, 19-25, 25-20, 13-25

Μπούσης: "Θέλω ο ΟΦΗ σε τρία χρόνια να έχει δικό του γήπεδο" - Μήνυμα ενότητας για την ομάδα

Μέσι: «Σε εξαιρετική στιγμή η Αργεντινή για το Μουντιάλ, αλλά ο Θεός αποφασίζει»