United Cup: Νίκες Τσιτσιπά και Σάκκαρη και πρόκριση για την Ελλάδα

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ ΣΑΚΚΑΡΗ
 clock 13:24 | 03/01/2024

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ τη Λέιλα Φερνάντες και χάσει την πρόκριση στην Ελλάδα.

Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε τα δυο σετ με 7-6 και 6-3, κάνοντας το 2-0 στις αναμετρήσεις με τον Καναδά. Η Σάκκαρη επικράτησε σε δυο ώρες και 15 λεπτά. Η 28χρονη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά, καθώς είχε σημειώσει και τη μοναδική ελληνική νίκη στα ματς της Τρίτης κόντρα στη Χιλή.

Είχε προηγηθεί η νίκη του Τσιτσιπά επί του  Στίβεν Ντίεζ με 2-0 σετ

Ο Έλληνας τενίστας πήρε τα δυο σετ μ 6-3 και 6-3, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Μετά τη συγκεκριμένη νίκη, η ελληνική ομάδα έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του United Cup, αν η Μαρία Σάκκαρη επικρατήσει της Λέιλα Φερνάντες στον αγώνα που ακολουθεί.

Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε 77 λεπτά για να πάρει τα δυο σετ και έδειξε πως έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στη μέση του. Ο 25χρονος αθλητής δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στον αγώνα με τον 32χρονο αντίπαλό του. Αν η Ελλάδα πάρει τελικά την πρόκριση, θα βρει στον δρόμο της στα προημιτελικά την ομάδα που θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του Σίδνεϊ.

Η Ελλάδα θα βρεθεί για δεύτερη φορά στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί θα συναντήσει τη Γερμανία, στους αγώνες που θα διεξαχθούν την Παρασκευή στο Σίδνεϊ.

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: Δύσκολη αποστολή απόψε για την Κρητική ομάδα

Θεοδοσουλάκης: "Νιώθω πιο δυνατός μετά τον τραυματισμό μου"(vid)