UEFA Super Cup: Το κατέκτησε στα πέναλτι η Τσέλσι (video)

τσελσι
 clock 00:57 | 12/08/2021

Μετά από 3 συνεχόμενους χαμένους τελικούς στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, η Τσέλσι έφτασε στο τρόπαιο για 2η φορά στην ιστορία της, αφού επικράτησε 6-5 της Βιγιαρεάλ στα πέναλτι (1-1 στα 120’).

Ήρωας των Άγγλων, ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Κέπα, που μπήκε στο 119' και έπιασε 2 πέναλτι.

Οι μπλε του Τόμας Τούχελ ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, στρίμωξαν στα σχοινιά τους Ισπανούς και πήραν το προβάδισμα στο σκορ χάρη στο γκολ του Χακίμ Ζίγιετς. Στη συνέχεια ωστόσο, οι Λονδρέζοι έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, κλείστηκαν στα καρέ τους, δέχθηκαν την ισοφάριση και χρειάστηκε να φθάσουν στα πέναλτι για να κατακτήσουν εν τέλει το τρόπαιο.

Από την άλλη πλευρά, το «κίτρινο υποβρύχιο» του Ουνάι Έμερι, με πολλές απουσίες βασικών παικτών, στο πρώτο ημίχρονο αμύνθηκε στο ένα τρίτο του γηπέδου μέχρι να δεχθεί το γκολ. Στη συνέχεια όταν αποφάσισε να ξεμυτίσει και να αναζητήσει την ισοφάριση, η Βιγιαρεάλ επιβεβαίωσε πως διαθέτει ποιότητα, είχε δύο δοκάρια (Αλμπέρτο Μορένο στο 45’ και Ζεράρ Μορένο στο 53’) και ισοφάρισε με τον Ζεράρ Μορένο. Δεν μπόρεσε, ωστόσο, το κάτι παραπάνω και την ολική ανατροπή στην πρώτη της συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.

ΤΑ ΓΚΟΛ

27’: Ο Χάβερτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε τη μπάλα παράλληλα προς τη μικρή περιοχή, όπου ο Ζίγιετς με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ με την Τσέλσι (1-0).

73’: Ο Ντιά με τακουνάκι έστρωσε στον Ζεράρ Μορένο που πλάσαρε έξοχα στο δεξί παράθυρο (1-1).

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία) Θεατές: 14.000

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί (119’ Κέπα), Ζουμά (65’ Κρίστενσεν), Τσαλόμπα, Ρίντιγκερ, Χάντσον-Οντόι (82’ Αθπιλικουέτα), Καντέ (65’ Ζορζίνιο), Κόβασιτς, Αλόνσο, Ζίγιετς (λ. τ. 43’ Πούλισικ), Χάβερτς, Βέρνερ (65’ Μάουντ).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Φόιτ, Αλμπιόλ, Π. Τόρες, Πεντράθα (58’ Εστουπινιάν), Καπού (70’ Γκασπάρ), Α. Μορένο (85’ Μορλάνες), Τριγέρος (70’ Γκόμεθ), Πίνο (91’ Μαντί), Ντιά (85’ Ράμπα), Ζ. Μορένο.

ΟΦΗ: Προφορική συμφωνία με Χιλιανό μέσο Γκαγιέγος (video)

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντελίριο ενθουσιασμού με Μέσι, πουλήθηκαν 150.000 φανέλες σε 7 λεπτά!