Superleague 2: Συντριβή για Πλατανιά, εκτός πλέι οφ ο Εργοτέλης

clock 18:44 | 09/02/2020

Ο Πλατανιάς ηττήθηκε με 4-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη ενώ ο Εργοτέλης βρέθηκε στην 7η θέση.

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 6-1 του αδύναμου Απόλλων Πόντου. Στην 7η θέση ο Εργοτέλη μετά την ήττα του στην Άρτα.

Στη Ριζούπολη, ο Απόλλων Σμύρνης με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο κέρδισε τον Πλατανιά με 4-0 και παρέμεινε στο κυνήγι των πρωτοπόρων. Ουσιαστικά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο 27ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Σμυρλάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 20' ο Μαρκόφσκι με σουτ έκανε το 1-0, στο 31' ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ενώ στο 63' με πέναλτι και στο 65' ο Μπεντινέλι με σουτ τα επόμενα δύο γκολ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ο Πλατανιάς απείλησε με τον Λουκίνα όμως το παιχνίδι είχε κριθεί.

Πλατανιάς (Τάτσης): Σούλης, Ουές, Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Μπάμπης, Σμυρλάκης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος, Λουκίνας, Γκάρας (46′ Πορζιτίδης), Γιούσης.

Ο Εργοτέλης είχε απουσίες, είχε δικαιολογίες αλλά η εμφάνιση του ήταν κατώτερη των περιστάσεων στην Άρτα, για την 16η αγωνιστική της Superleague 2.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης μπήκε από νωρίς πιο δυνατά στο ματς, πίεσε τον Εργοτέλη και στο 11' από μια στημένη φάση( Κυβελίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ) προηγήθηκε απέναντι στην κρητική ομάδα η οποία ήταν σαφώς νωθρή στο ξεκίνημα και πολλά λάθη στην άμυνα. Στο 20' ο Ράμεζ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το πλασέ του Ράμεζ βρήκε στο δοκάρι του Μέλκα.

Στη συνέχεια ισορρόπησε ο Εργοτέλης, ο Ταουσιάνης έβαλε στο παιχνίδι τον Μαζουλουξή (26' αντί Σπίριακ) όμως δεν δημιούργησε ευκαιρίες ενώ το 2-0 ήρθε στο 42', λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ακόμα μια άσχημη τοποθέτηση των αμυντικών του Εργοτέλη, ο Ψιανός βρέθηκε στα δεξιά της περιοχής και με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Ατέφ έκανε το ντεμπούτο του (πήρε την θέση του Ράμεζ), όμως επιθετικά οι ''κιτρινόμαυροι'' δεν είχαν ρυθμό, στην άμυνα έκαναν τα ίδια λάθη και το 3-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 54' ο Καπίας διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του Γιώργου Πετράκη και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Εργοτέλης: (Γιάννης Ταουσιάνης) Κατσιμήτρος, Σπίριακ (26' Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Προβυδάκης, Κοιλιάρας, Πέίος Μπουρσέλης (77' Κατσούρη), Τσέλιος, Μπαράτα, Ροβίθης, Ράμεζ (46' Ατέφ)

Το πανόραμα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (7/2)

Χανιά-Κέρκυρα .................4-0 (17’ Γιάκος, 29’ Πάνος, 45’+1’ Καρλίτο, 55’ Τριανταφυλλάκος)

Kυριακή (9/2)

ΑΕ Καραϊσκάκης-Εργοτέλης .............3-0 (16' Κυβελίδης, 41' Ψιάνος, 54' Καπίας)

Απόλλων Σμύρνης-Πλατανιάς............ 4-0 (20' Μαρκόφσκι, 31' Ιωαννίδης, 63' πεν., 65' Μπεντινέλι)

Απόλλων Λάρισας-Λεβαδειακός........ 1-1 (75' Νούσιος – 16' Μάντζιος)

Απόλλων Πόντου-ΠΑΣ Γιάννινα........ 1-6 (27' Τσιάτας – 53', 54' Λεό, 63', 84', 90' Κρίζμαν, 70' Ελευθεριάδης)