Super league 2 : Ήττα του Εργοτέλη στις καθυστερήσεις -Παλικαρίσιος βαθμός για τον ΟΦΙ(vid)

clock 17:06 | 17/03/2021

Χάρη σε γκολ του Δημητριάδη στο 90+2΄ η ΠΑΕ Χανιά έφυγε με τη νίκη από το Παγκρήτιο επικρατώντας με 1-0 του Εργοτέλη. Ο Καμαρά με εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Δημητριάδη, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την 15η αγωνιστική της super league2.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τα Χανιά να καταφέρουν στο τέλος και να σφραγίζουν τη μεγάλη νίκη. Ολα ξεκίνησαν μετά την εξαιρετική σέντρα  από τον Καμαρά, με τον Δημητριάδη να σηκώνεται πολύ ψηλά στην άμυνα του Εργοτέλη και με καρφωτή κεφαλιά να νικά τον Κατσιμήτρο, ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο κατά την επίτευξη του όσο και μετά το τέλος του αγώνα.

Τα Χανιά, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστησαν σε ευκαιρίες (καλύτερες αυτές με τους Πλέγα στο 5′, Κάρλος στο 25′) ενώ στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης ισορρόπησε, έχοντας την καλύτερη του φάση στο 61’ με την κεφαλιά του Μαζουλουξή που πέρασε μόλις έξω από τα δοκάρια του Κουτσοβασίλη.

Τη στιγμή που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, τα Χανιά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καταφέρνοντας να φτάσουν στη νίκη με το γκολ του Δημητριάδη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, μια νίκη που τ’ ανεβάζει ακόμα παραπάνω στην βαθμολογία, ενώ μειώνει την απόστασή τους από τις πρώτες θέσεις.

Kίτρινες κάρτες: Πλέγας (31'), Αναστασόπουλος (83'), Δημητριάδης (88' και 90+2'), Μασένα (90')

Κόκκινη κάρτα: Δημητριάδης (90+2')

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (81' Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλαχί - Απι (55' Τσέλιος), Μπουτσάκης (81' Αλεξάκης), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (75' Πατρινός), Κόνραντ (55' Μπουρσέλης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46' λ.τρ. Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (66' Δημητριάδης), Παναγιωτούδης (90' Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90' Σουντουρά), Βρεττός (56' Μασένα), Διαμαντόπουλος.

#Νέο ματς θρίλερ και νίκη στο φινάλε σημείωσε για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Ιωνικός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 στη Νίκαια του Διαγόρα Ρόδου,

Στη Φιλιππούπολη της Λάρισας, ο Απόλλων δεν κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση του ΟΦ Ιεράπετρας, αφού οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε με σουτ του Μόρα στο 11΄, για να ισοφαρίσει στο 78΄ ο Αποστολίδης για την ομάδα του Λασιθίου. Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλε άστοχα ο Γιάκος.