Super League 2: Επεισοδιακή νίκη του Ιωνικού στο 90 +9', ήττα των Χανίων

clock 19:21 | 07/02/2021

Σπουδαίο διπλό για τον Ιωνικό επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα για την 6η αγωνιστική της Super League 2, με σκόρερ τον Αμπούντ Ομάρ στο ένατο(!) λεπτό των καθυστερήσεων.

Βέβαια, η αναμέτρηση στιγματίστηκε από την εισβολή μερίδας οπαδών της Παναχαϊκής, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί για 3-4 λεπτά. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία και "χτύπησε" στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, με τον Ομάρ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει προ κενής εστίας.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, με τον Κλάους Αθανασιάδη να επιστρέφει στα γκολ ύστερα από δύο χρόνια, ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα του, στο 41ο λεπτό.

Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Παναχαϊκής από τον Ιωνικό και "σκαρφάλωσαν" στη δεύτερη θέση και στο -1 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Η αναμέτρηση, βέβαια, δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες του Χαραλαμπίδη, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 41' με εύστοχο πέναλτι του Διαμαντόπουλου.

Ωστόσο, με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (82' Σουλιώτης - 84' Αλμπάνης), πραγματοποίησαν μία σπουδαία ανατροπή και απέδρασαν με το διπλό από την έδρα των Χανίων.

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Παναγιωτούδης, Κάρλος (65′ Μασένα), Σουντουρά (55′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Εργοτέλης - Ξάνθη................... .....2-1 (19' Κόνραντ, 88' Μπουρσέλης / 50' Τάτος)

Λεβαδειακός - Διαγόρας........... ....0-0

ΟΦ Ιεράπετρας - Δόξα Δράμας.. ..2-3 (32' Λεμονής, 66' Γκίνι / 3' Μαυρίας, 21' Βάντερσον, 62' Αγγελόπουλος)

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου

Απόλλων Λάρισας - Καραϊσκάκης.. 3-0 (41′ Αθανασιάδης, 46′ Μπάμπης, 78′ Μπαστιάνος)

Χανιά - Τρίκαλα ..............................1-2 (41′ πεν. Διαμαντόπουλος / 82′ Σουλιώτης, 84′ Αλμπάνης)

Παναχαϊκή - Ιωνικός ......................0-1 (90+9′ Αμπούντ-Ομάρ)