Super League 2: Εκτός έδρας ισοπαλίες για Εργοτέλη και Χανιά - Ήττα στο 97' για ΟΦΙ

τρικαλα εργοτελης
 clock 16:13 | 10/02/2021

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Τρικάλων με τον Εργοτέλη, με τους κιτρινόμαυρους να παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας στη φετινή Super League 2.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 13’. Μετά από κόρνερ του Τσέλιου στο δεύτερο δοκάρι, ο Πέϊος έκανε μία πολύ όμορφη ενέργεια έκανε και το σουτ, ωστόσο ο Γιακουμής έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε. Η απάντηση των Τρικάλων ήταν άμεση, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Σταμάτης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, με τον Κατσιμήτρο να κάνει εξαιρετική επέμβαση και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι δύο ομάδες πίεζαν και εξουδετέρωναν τις όποιες προσπάθειες για αντεπιθέσεις, ενώ ο Εργοτέλης ήταν αυτός ο οποίος κρατούσε με περισσότερη άνεση την μπάλα στην κατοχή του, χωρίς ωστόσο να μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 68' ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 0-1. Ο Μπουρσέλης με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Γιακουμής του είπε «όχι», ενώ πριν ο Κωστανάσιος φτάσει στην πορεία της μπάλας, την μπλόκαρε, με αποτέλεσμα αυτή η μεγάλη ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη.

Τα Τρίκαλα απάντησαν λίγα λεπτά αργότερα,  όταν ο Σταματής με ωραία ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Κατσιμήτρο ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο γκολκίπερ του Εργοτέλη μπλόκαρε. Στο 76' οι παίκτες του Εργοτέλη ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Τσέλιο μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταμάτης, Νιάρος, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας(67΄ Ελευθεριάδης), Πέλκας(45΄ Αλμπάνης), Κεχαγιάς, Ευθυμίου(55΄ Φασίδης)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης(72′ Ποζατζίδης), Kacurri, Πέϊος, Τσέλιος, Appi(62΄ Μπουτσάκης), Μανουσάκης(78΄ Κονραντ), Κοκκίνης(45΄ Μπουρσέλης), Πατρινός(62΄ Κωστανάσιος)

Ισοπαλία και τα Χανιά

Μπορεί να μην επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τα Τρίκαλα, ωστόσο, έμειναν όρθια στη Ρόδο τα Χανιά. Οι Κρητικοί έσωσαν την παρτίδα στο τέλος, κλέβοντας την… μπουκιά από το στόμα του Διαγόρα. Ο Μασένα στο 85′ λύτρωσε τα Χανιά που γλίτωσαν την ήττα από τους Ροδίτες, οι οποίοι είχαν προηγηθεί με τον Μπαστακό.

Οι «κυανέρυθροι» αν και ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι χάνοντας και ευκαιρία με τον Ντοριβάλ στο 22′, συνάντησαν αντίσταση από τους Κρητικούς μετά τα μέσα του ημιχρόνου.

Τα Χανιά ήταν οργανωμένα και με καλή τακτική κατάφεραν να δημιουργήσουν και φάσεις. Είχαν μάλιστα και δοκάρι στο 35′ με φάουλ του Κάρλος και κόντρα στον Σεληνιωτάκη.

Ο Διαγόρας βρήκε τρόπο πάντως να φέρει την κατάσταση εντελώς στα μέτρα του με την εκκίνηση του δευτέρου ημίχρονου. Από στατική φάση που είναι και η αδυναμία των Κρητικών ο Μπαστακός έγραψε το 1-0 στο 52′.

Τα Χανιά επιχείρησαν να αντιδράσουν, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις με αποτέλεσμα να μην είναι απειλητικά. Στο 85′ όμως ήρθε η λύτρωση με τον Μασένα να σκοράρει με κεφαλιά και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης (46′ λ.τ Κωστούλας), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Αυγενικού (69′ Αθανασίου), Ντοριβάλ (75′ Αλάεθ), Γεωργίου (81′ Δημήτρουλας), Σμυρλής (69′ Λινάρδος), Μπαστακός.

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Κάρλος (75′ Παναγιωτούδης), Βρεττός (66′ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (57′ Σουντουρά), Κάσσος, Διαμαντόπουλος (57′ Μασένα).

Ο Λεβαδειακός σκόραρε στις καθυστερήσεις για το 1-0 επί της Ιεράπετρας