Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Πανιώνιο και στην Τούμπα (video)

clock 20:51 | 17/04/2018

Ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Τούμπα τον Πανιώνιο με 3-1, προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας και το βραδύ της Τετάρτης θα μάθει τον αντίπαλο του από τον επαναληπτικό ημιτελικό ΑΕΚ-ΑΕΛ .
O ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 21' με κεφαλιά του Κουλούρη ύστερα από κόρνερ του Πέλκα. Επαναπαύθηκε όμως πάνω σε αυτό το γκολ και άφησε τον Πανιώνιο να αλωνίζει. Στο 26' ο Μακρύλλος έκανε το σουτ και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ στάθηκε τυχερός στη φάση του 35΄ όταν η κεφαλιά του Μασούρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του και στη συνέχεια στην αγκαλιά του.
Κι αφού προειδοποίησε δυο φορές, ο Πανιώνιος χτύπησε την τρίτη. Στο 40΄, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μασούρας με διαγώνιο σουτ παραβίασε την εστία του ΠΑΟΚ (1-1). Οι παρατηρήσεις του Λουτσέσκου στο ημίχρονο φαίνεται ότι έπιασαν τόπο καθώς οι παίκτες του μπήκαν με φουριόζοι στο γήπεδο και στα πρώτα πέντε λεπτά έχασαν δυο ευκαιρίες με τους Λημνιό στο 48' και Πέλκα στο 50΄.
Βλέποντας τα σκούρα ο Λουτσέσκου έριξε στον αγώνα τους Τζάλμα Σάντος και Πρίγιοβιτς. Ο Ανγκολέζος ήταν αυτός που δημιούργησε το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Πέλκας στο 68΄ με αριστοτεχνικό πλασέ (2-1). Η άλλη αλλαγή, ο Πρίγιοβιτς σημείωσε το 3-1 στο 80΄με πέναλτι, που είχε κερδίσει ο Μάτος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σέζος (Κιλκίς)
ΚΑΡΤΕΣ: Κόκκινη: 70′ Μακρύλλος, Κίτρινες: 33′ Μακρύλλος, 45’+ Σαραμαντάς,
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (76’ Κάνιας), Αζεβέδο, Μαουρίσιο, Σάχοφ, Λημνιός (60’ Κάμπος), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (62’ Πρίγιοβιτς).
Πανιώνιος (Μ. Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46’ Πινιώτης), Κόρμπος, Οικονομίδης, Μακρύλλος, Μασούρας (63’ Σπιριντόνοβιτς), Μπραχίμι (75’ Νόβακ), Γεσίλ