Premier League, Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-5: Αγκαλιά με τον τίτλο (video)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ
 clock 06:42 | 12/05/2022

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 5-1 της Γουλβς για την 33η αγωνιστική της Premier League, αγκαλιάζοντας τον τίτλο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνεχίζει την πορεία της για την κατάκτηση του τίτλου. Οι «πολίτες» έφτασαν τους 89 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη Λίβερπουλ.

Για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος απομένουν δύο αγωνιστικές. Η Σίτι κοντράρεται εκτός έδρας με τη Γουέστ Χαμ την επόμενη αγωνιστική και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο Έτιχαντ απέναντι στην Άστον Βίλα.

Η Γουλβς έμεινε στους 50 βαθμούς και είναι στην όγδοη θέση. Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε δύσκολα θα προλάβει να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Ντε Μπρόινε. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντενντόνκερ στο 11’.

Με δύο ακόμη γκολ του Βέλγου στο 16ο και το 24ο λεπτό, η Σίτι έφτασε στο 1-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντε Μπρόινε με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στο 60’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Τσέλσι. Ο Στέρλινγκ στο 85′ σημείωσε το πέμπτο γκολ της Σίτι.