Πολωνία - Σλοβακία 1-2: Δεύτερη νίκη της ιστορίας της στο Euro!(vid)

clock 20:57 | 14/06/2021

Η Σλοβακία πήρε μόλις τη δεύτερη νίκη της σε διοργάνωση Euro, επικρατώντας με σκορ 2-1 της Πολωνίας, η οποία αγωνιζόταν από το 62' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κριχόβιακ.

Η Σλοβακία ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο α' μέρος, με το αυτογκόλ του Σέζνι να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο στο 18'. Ο Μακ, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, έπιασε ένα σουτ ύστερα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, με την μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι στον Πολωνό κίπερ, καθώς προσέκρουσε πρώτα στο δεξί δοκάρι του και αφού τον βρήκε στη συνέχεια, κατέληξε στα δίχτυα.

Τα πρώτα 17 λεπτά του β' ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση, καθώς οι Πολωνοί έμοιαζαν... άλλη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα δευτερόλεπτα έδειξαν τις διαθέσεις τους ισοφαρίζοντας με σουτ του Λινέτι, ενώ στη συνέχεια έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τους Σλοβάκους να έχουν... σαστίσει.

Όλα, όμως, άλλαξαν στο 62', όταν ο Κριχόβιακ με εντελώς απρόσεκτο και πολύ σκληρό τάκλιν στον Xρόμαντα (τον πάτησε), δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Το αριθμητικό πλεονέκτημα ήρθε... κουτί στους Σλοβάκους, που ανέκτησαν τον έλεγχο και μόλις επτά λεπτά αργότερα (69') πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με εξαιρετικό στοπάρισμα και δεξί σουτ του Σκρίνιαρ για το 2-1, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα...

Γήπεδο: Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία). Διαιτητής: Χάτεγκαν (Ρουμανία).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74' Πούχαζ), Λινέτι (74' Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85' Μόντερ), Γιόζβιακ, Ζιελίνσκι (85' Σφιντέρσκι), Λεβαντόφσκι.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντούμπραβκα, Πεκαρίκ (79' Κοσελνίκ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρόμαντα (79' Χροσόφσκι), Χαρασλίν (87' Ντουρίς), Μακ (87' Σουσλόφ), Χάμσικ, Ντούντα (90'+2' Γκρεγκούς).