Πέμπτη φορά πρωταθλητής Ελλάδος ο Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης «Μίνωας»

Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης «Μίνωας»
 clock 13:46 | 28/03/2022

Για 5η φορά στην ιστορία του ο Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης «Μίνωας» (Α.Σ.Κ. Κρήτης «Μίνωας»), αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος μπάσκετ, στον τελικό-γιορτή, που διεξήχθη την Παρασκευή 25 Μαρτίου, ανήμερα της εθνικής μας εορτής, στο Δημοτικό γήπεδο Καμινίων, του Πειραιά. Η κρητική ομάδα στον τελικό του 13ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος  νίκησε την ομάδα του Α.Σ. Κωφών-Βαρηκόων Ν/Δ.Ε (Α.Σ.Κ.Β.Ν/ΔΕ), από την Πάτρα, σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό, με 84-69.

Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και κρίθηκε στα λάθη των δύο ομάδων καθώς υπήρχε εναλλαγή στο σκορ, με την ομάδα του Μίνωα να προηγείται στην αρχή και στο τέλος να «ανοίγει» και πάλι τη διαφορά και να παίρνει τη νίκη και τον τίτλο.

Η ομάδα της Κρήτης (τυπικά γηπεδούχος) προηγήθηκε και με 16-3, αλλά η ομάδα της Πάτρας «ροκάνισε» τη διαφορά, για να κλείσει το 10λεπτο, με 23-17 υπέρ του Μίνωα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πατρινοί πέρασαν στην αντεπίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν 31-31, 5′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 38-37 ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά οι Κρητικοί λίγα δεύτερα πριν οι δύο ομάδες αποχωρίσουν για τα αποδυτήρια, πήραν και πάλι «κεφάλι» με 39-38, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τον Μίνωα να ανεβάζει τη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου, στους 10 πόντους (66-56) μ’ ένα εκπληκτικό καλάθι του Γιώργου Μπαντέκα, που έστειλε με άλλον αέρα την ομάδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί το «πάλεψαν» όσο μπορούσαν στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο, αλλά η καλή άμυνα των Κρητικών, τους οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ και το «πλήρωσαν». Τελικά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με 84-69, από τον Μίνωα με τους παίκτες του πρωταθλητή να πανηγυρίζουν ανάλογα, μαζί όμως με τους αντιπάλους τους.

Α.Σ.Κ. Κρήτης «Μίνωας» – Α.Σ.Κ.Β.Ν/ΔΕ 84-69

Τα 10λεπτα: 23-17, 16-21, 27-18, 18-13

ΑΣΚΚ (Γονιωτακης): Μάτσικας 3(1), Ερηνακης 9(1), Ντερμανακης, Μαλαξιανακης, Σκουλιδας, Απτοσογλου 8(2), Ντικουδης 24(1), Μπαντεκας 2, Δαουτης 3, Πεταλας 35(3), Γιαγγωζιδης

ΑΣΚΝΒΔΕ (Γαζης): Κωνστανταρας 2, Σκαροπουλος, Τασουλης Ι., Τασιουλης Χ. 9, Τετωρος 2, Καρέλιας 2, Αλετρας 2, Στρεκλας 12(2), Βαιοπουλος 21, Μετσος 19(3)

Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου: Φιλικό με το Μαυροβούνιο απόψε στην Ποντγκόριτσα

Έρευνα ΕΠΟ: Η Ελλάδα έχει 1.178 Ακαδημίες ποδοσφαίρου