Αθλητικά

ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-0: Nίκη κορυφής

Τη νίκη που τον έφερε στην κορυφή της Super League 1 μαζί με τον Ολυμπιακό πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΛ με σκορ 1-0. Ο Σφιντέρσκι το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, φωνάζει για πέναλτι η ΑΕΛ.

Ο δικέφαλος του βορρά πήρε τους τρεις βαθμούς σε έναν αγώνα που άπαντες στην Τούμπα θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα, αφού η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε σημάδια κόπωσης και δεν ήταν σε καμία περίπτωση κυρίαρχος στο γήπεδο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΛ να φωνάζει για πέναλτι στο 5ο λεπτό κάτι που ο διαιτητής Τάσης αρνήθηκε. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς, σκόραραν με τον Σφιντέρσκι στο 16' και έπειτα πίεσαν για το 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, όμως στην επανάληψη ήταν αρκετά υποτονικοί .

Αθλητικά

ΕΠΟ: Με 14 ομάδες η Σούπερ Λιγκ-Όρισε μπαράζ Ξάνθη–Απόλλων

Ξάνθη - Ατρόμητος

Παρά τις αντιδράσεις των Ξάνθης και Απόλλωνα Σμύρνης για μπαράζ, η ΕΠΟ αποφάσισε να ορίσει τους διπλούς αγώνες μεταξύ της ομάδας από τη Θράκη και της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», για 22 και 29 Αυγούστου.

Η Εκτελεστική Επιτροπή της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας ψήφισε υπέρ των «15» συλλόγων στη μεγάλη κατηγορία, αλλά δεν έπιασε τα 3/4 των ψήφων, που απαιτούνταν.

Έτσι, οι Ξάνθη και Απόλλων Σμύρνης θα παλέψουν για μια θέση στη Super League 1, ενώ τέλος οι έδρες των αγώνων, θα οριστούν με κλήρωση.