To πανόραμα του Copa America: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, πρόγραμμα

clock 20:40 | 18/06/2019

Η πρώτη αγωνιστική του Copa America ολοκληρώθηκε και έχουμε σχηματίσει μία πρώτη εικόνα για τις 12 ομάδες της διοργάνωσης.
Ο τρόπος διεξαγωγής του τουρνουά
Οι 12 συμμετέχουσες ομάδες της διοργάνωσης είναι χωρισμένες σε 3 ομίλους των τεσσάρων. Στην επόμενη φάση, των προημιτελικών προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλοι και οι δύο καλύτεροι 3οι.
Για να προκύψουν οι 2 καλύτεροι 3οι υπολογίζονται οι βαθμοί, η διαφορά τερμάτων, καλύτερη επίθεση κι αν υπάρχει ισορροπία διεξάγεται κλήρωση.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι τα εξής: 1. Διαφορά τερμάτων, 2. Καλύτερη επίθεση, 3. Πόντοι στα μεταξύ τους ματς, 4. Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, 5. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς, 6. Βαθμολογία Fair Play, 7. Kλήρωση.
Στα προημιτελικά σε περίπτωση που η αναμέτρηση ολοκληρωθεί ισόπαλη το ματς οδηγείται, απευθείας, στα πέναλτι, χωρίς τη διαδικασία παράτασης. Εξτρά 30λεπτο θα υπάρχει σε περίπτωση ισοπαλίας στα ημιτελικά, τον αγώνα για την 3η θέση και τον τελικό.
Κατά τη διάρκεια της παράτασης κάθε ομάδα θα έχει τη δυνατότητα και για 4η αλλαγή. Σε περίπτωση ισοπαλίας και μετά την παράταση το ματς θα κρίνεται, οριστικά, στη διαδικασία των πέναλτι.
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Βραζιλία έκανε το καθήκον της κόντρα στη Βολιβία στην πρεμιέρα, την οποία νίκησε με 3-0. Ο Φιλίπε Κοουτίνιο έβαλε μπροστά την «σελεσάο» στην επανάληψη με δύο τέρματα σε τρία λεπτά και ο Έβερτον καθάρισε την δουλειά στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΒΟΛΙΒΙΑ 3-0
(Κοουτίνιο 50' πεν., 53', Έβερτον 85')
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Περού και Βενεζουέλα κόλλησαν στο μηδέν, ενώ οι «Ίνκας» είδαν να τους ακυρώνονται δύο γκολ για οφσάιντ με τη χρήση του VAR. Η Βενεζουέλα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λουίς Μάγκο με δεύτερη κίτρινη από το 75ο λεπτό.
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Αργεντινή ηττήθηκε από την Κολομβία, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις στα μίντια της χώρας και πολλά ερωτήματα, κυρίως αν θα καταφέρει ποτέ ο Μέσι να σηκώσει κάποιο τρόπαιο με τη φανέλα της «αλμπισελέστε». Η Κολομβία με δύο μόλις τελικές στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στη νίκη με 2-0 χάρη στα τέρματα των Ρότζερ Μαρτίνεζ και Ντουβάν Ζαπάτα.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-2
(Μαρτίνεζ 71', Ζαπάτα 86')
Από την άλλη, η Παραγουάη και το Κατάρ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο οι «αλμπιρόχας» θα μπορούσαν να είχαν φύγει με τη νίκη. Αν και η Παραγουάη άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Όσκαρ Καρντόσο και στη συνέχεια διεύρυνε το σκορ με έξοχο μακρινό σουτ του Ντέρλις Γκονζάλεζ, οι Άραβες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση μέσα σε 9 λεπτά.
ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΚΑΤΑΡ 2-2
(Καρντόσο 4' πεν., Γκονζάλεζ 56'/ Αλμόεζ 68', Κούκι 77')
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ουρουγουάη ήταν το φαβορί απέναντι στο Εκουαδόρ και το απέδειξε από το 6ο λεπτό, όταν και ο Νίκολας Λοδέιρο άνοιξε το σκορ. Το έργο της «σελέστε» έγινε πιο εύκολο όταν οι «αμαρίγιος» έμειναν με δέκα παίκτες στο 24', λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Κιντέρο, με τους Καβάνι και Σουάρες να πετυχαίνουν από ένα γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Ουρουγουάη κατέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό, ενώ σημείωσε το τελικό 4-0 με αυτογκόλ του Μίνα στο 78'.
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΕΚΟΥΑΔΟΡ 4-0
(Λοδέιρο 6', Καβάνι 33', Σουάρεζ 44', Μίνα 78' αυτογκόλ)
Η Χιλή επικράτησε με το ίδιο σκορ της Ιαπωνίας, με τους «μλπε σαμουράι» να έχουν ταξιδέψει στη Βραζιλία με πειραματική ομάδα, καθώς από τα 23 μέλη της αποστολής, οι 17 κλήθηκαν για πρώτη φορά. Η Ιαπωνία ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο όταν δέχθηκε το γκολ στο 41', άρχισε η κατρακύλα. Στην επανάληψη ο Βάργκας έκανε το 2-0 στο 54 και μέσα σε δύο λεπτά λίγο πριν το τέλος, ο ίδιος και ο Αλέξις Σάντσες διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΧΙΛΗ 0-4
(Πουλγκάρ 41', Βάργκας 56', 84', Σάντσες 82')