Παναθηναϊκός- Παρτιζάν 89-91: Στο ίδιο έργο θεατής

παο παρτιζαν
 clock 23:51 | 03/11/2022

Η κάκιστη εκκίνηση του Παναθηναϊκού και ο... ασυγκράτητος επιθετικά Κέβιν Πάντερ (29 πόντοι, με 6/8 τρίποντα), οδήγησαν τους «πράσινους» στην τέταρτη διαδοχική ήττα και πέμπτη σε 6 αγωνιστικές της Euroleague. Το «τριφύλλι» είδε την Παρτιζάν να περνάει νικηφόρα με 91-89 από το ΟΑΚΑ, ισορροπώντας σε 3-3 το ρεκόρ της.

Ο τεχνικός της σερβικής ομάδας, Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αποθεώθηκε στην επιστροφή του στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, όπως και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος βραβεύτηκε από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός για την προσφορά του στην ομάδα.

Οι Σέρβοι με τον Πάντερ να εκμεταλλεύεται την σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα έβαλε… μπροστά και άρχισε να φορτώνει το καλάθι του Παναθηναϊκού με την Παρτιζάν να προηγείται μέχρι και 18 πόντους διαφορά (13-31 στο 9΄)!

Κάποιες αναλαμπές οδήγησαν τους γηπεδούχους στην μείωση της διαφοράς στους 9 πόντους (28-37 στο 15’), αλλά και πάλι η Παρτιζάν βρήκε λύσεις από τον Πάντερ και τελείωσε το πρώτο μέρος με 41-54 και τον Αμερικανό να έχει 20 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του κυρίως πιέζοντας τον αντίπαλο πλέι μέικερ και κατάφερε να κάνει πάλι… ντέρμπι το ματς μειώνοντας στον έναν πόντο (57-58 στο 24’).

Η Παρτιζάν που έβλεπε τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έχει περιορίσει τον Πάντερ βρήκε λύσεις από τους Λεσόρ και ΛεΝτέι τελειώνοντας την περίοδο με 64-68.

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους 2 πόντους (70-72 στο 31’) και τότε απόντος του Καλαϊτζάκη από την πεντάδα ο Πάντερ βρήκε ξανά μετά από ώρα το δρόμο για το καλάθι με την Παρτιζάν να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων 78-88 στο 37’, ενώ το ματς διακόπηκε για δέκα λεπτά εξαιτίας της ρίψης αντικειμένων και ενός μπουκαλιού με νερό για κάποιες αποφάσεις των διαιτητών.

Αυτό σε τίποτε δεν εμπόδισε τους Σέρβους ωστόσο να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-88 στα 47’’, αλλά με δύο βολές του Άντζουσιτς στα 5’’ οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με το τελικό 89-91.
Τα δεκάλεπτα: 13-31, 41-54, 64-68, 89-91

Ολυμπιακός - Ναντ 0-2: Αποχαιρετισμός με ήττα (βίντεο)

Super League: Ο Κατοίκος σφυρίζει το ΟΦΗ - Ιωνικός, Δανός στο ντέρμπι των αιωνίων