Ο Παναιτωλικός εύκολα 3-0 τον Πλατανιά

clock 00:26 | 19/12/2013

Με βαριά ήττα απο τον Παναιτωλικό ,  με 3-0...πλήρωσε ο Πλατανιάς την κακή του εμφάνιση στο Αγρίνιο .Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Θεοδωρίδη (40’), ενώ λίγα λεπτά πριν το σουτ του Μελισσά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ του Πλατανιά. Το γκολ ταρακούνησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Κάτι που πλήρωσαν ακριβά, καθώς ο Μπόγιοβιτς (60’) διπλασίασε τα τέρματα για τον Παναιτωλικό και έξι λεπτά αργότερα ο Καμαρά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν και μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν και τέταρτο τέρμα, αλλά ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε το πέναλτι του Μπόγιοβιτς (83’).

Παναιτωλικός: Μπρακάλι, Γκόλιας, Κούσας, Καμαρά (81’ Μύγας), Μελισσάς, Θεοδωρίδης (87’ Πασάς), Γοδόι, Σίλβα Τζούνιορ, Γκάλο, Μπακάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Μπόγιοβιτς

Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης, Φερνάντες, Δημήτρης, Σιώπης (46’ Γουνδουλάκης), Μπέλιτς, Τόρες, Κάταϊ (70’ Χερόν), Αγκιλέρα, Φάισκα, Ιντζίδης, Τετέ.

Αναστόπουλος: «Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα»

Απογοητευμένος ήταν ο Νίκος Αναστόπουλος μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναιτωλικό και την ήττα με 3-0. Ο τεχνικός του Πλατανιά στάθηκε στις συνεχόμενες κακές εκτός έδρας εμφανίσεις της ομάδας και χαρακτήρισε κρίσιμο το επόμενο παιχνίδι.

Ο Αναστόπουλος τόνισε πως η ομάδα του συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις της, όπως συνέβη και σε προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια με Ξάνθη, Καλλονή και Λεβαδειακό. «Έτσι και σήμερα δεχτήκαμε σε ένα καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού γκολ από στημένο .Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε, αλλά δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ και πλέον δεν είχαμε δυνάμεις να αντιδράσουμε. Ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά εάν αξιοποιούσαμε καλύτερα την ευκαιρία που είχαμε στο 58΄. Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, έχουμε μπροστά μας όμως ένα κρίσιμο παιχνίδι για φτάσουμε στους 18 βαθμούς.»

Στο γκολ του Θεοδωρίδη που άνοιξε το σκορ, στάθηκε ο Μάκης Χάβος μετά το τέλος της νικηφόρας αναμέτρησης με τον Πλατανιά (3-0). Ο τεχνικός του Παναιτωλικού εξέφρασε την ικανοποίηση του για τα εντός έδρας ματς, αλλά και τον προβληματισμό του για τα εκτός.

«Υπήρχε σχεδιασμός για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα είχε νευρικότητα. Το γκολ του Θεοδωρίδη που επιτεύχθηκε στο 40' ήταν ευτύχημα, με αποτέλεσμα οι παίχτες να ελευθερωθούν από το άγχος, να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός τελειώνει τον πρώτο γύρο με 13 γκολ ενεργητικό και μόλις ένα γκολ παθητικό στην έδρα του. Είμαι προβληματισμένος για τις μεταμορφώσεις της ομάδας στα εκτός έδρας παιχνίδια. Πρόκειται για θέμα νοοτροπίας που πρέπει να αλλάξει. Σε κρίσιμα εκτός έδρας ματς είχαμε και σημαντικές απουσίες και έπαιξε και αυτό το ρόλο του. Πρέπει άμεσα να διορθώσουμε την εικόνα που εμφανίζουμε στα εκτός έδρας παιχνίδια».