NBA: Οι Σέλτικς έκαναν το 2-1 στους τελικούς

ΣΕΛΤΙΚΣ
 clock 10:16 | 09/06/2022

Οι Σέλτικς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Ουόριορς, επικρατώντας με 116-100 στην Βοστώνη στο Game 3 των NBA Finals για να πάρουν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των Τελικών. Εξαιρετική η τριάδα Τέιτουμ, Μπράουν, Σμαρτ που σημείωσε 77 πόντους για τους «Κέλτες». Τραυματίστηκε ο Κάρι λίγο πριν τη λήξη και αντικαταστάθηκε από τον Στιβ Κερ.

Οι Σέλτικς άρχισαν δυνατά την αναμέτρηση και απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ουόριορς έκαναν και πάλι φοβερή τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Κάρι, που σημείωσε τους 15 από τους 31 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν το προβάδισμα με 83-82 πριν κλείσει το δωδεκάλεπτο με 93-89 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο οι Σέλτικς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «πολεμιστές» και παίζοντας εξαιρετική άμυνα (23-11) έφτασαν ση νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους.

Για το Γκόλντεν Στέιτ, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον είχε 25 πόντους και ο Άντριου Ουίγκινς 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (3), Χόρφορντ 11 (1), Ρ. Ουίλιαμς 8, Σμαρτ 24 (3), Μπράουν 27 (4), Γ. Ουίλιαμς 10 (1), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Ουίγκινς 18 (1), Λούνι 6, Κάρι 31 (6), Τόμπσον 25 (5), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1), Μούντι.

Παναθηναϊκός – Λάρισα 89-43: Ο ΠΑΟ αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Basket League(vid)

ΕΚΑΣΚ: Βήμα τίτλου το Ρέθυμνο – Νίκη στο Αρκαλοχώρι