Μπάσκετ: Νίκη ανάσα για τον Εργοτέλη-Η Βαθμολογία

καραλης
 clock 20:03 | 15/02/2023

Σε μια νίκη ανάσα κατάφερε να φτάσει σήμερα το απόγευμα (15/2) ο Εργοτέλης, ο οποίος λύγισε με 66-52 τον ΑΟΚ Χαλανδρίου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ-και κάνοντας την ίδια στιγμή το 2/2 κόντρα στους Αθηναίους κατόρθωσε να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα εν όψει της δύσκολης συνέχειας αλλά και των Playoffs του Απριλίου! Την ίδια στιγμή δε, οι "κιτρινόμαυροι" έσπασαν ένα σερί επτά ηττών με την δεύτερη τους νίκη στα τελευταία δεκατρία ματς.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τη δυναμική που τους χαρίζει το Λίντο μπήκαν με φόρα στην αναμέτρηση χτίζοντας πολύ σημαντικές αποστάσεις ήδη από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (27-13 στο 16′, 36-19 στο 20′), τις οποίες και μετέφεραν επάξια μέχρι και την ανάπαυλα.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι -ακόμα και αν δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή μέρα στα της επίθεσης- βγάζοντας ενέργεια και αποτελεσματικότητα στα μετόπισθεν συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ σε ένα χαμηλού κοινού σκορ αγώνα με σχεδόν διψήφιες αποστάσεις και στην 3η περίοδο -και παρά το γεγονός πως αντίκρισαν τους Αθηναίους να μειώνουν από τους 17 στους 9 πόντους μέχρι και το 30ο λεπτό -αποτέλεσμα που διατήρησαν μέχρι και το φινάλε φτάνοντας στο τρίτο φετινό ροζ φύλλο τους.