Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, χάνοντας με 67-60 στην έδρα της Πεύκης, για τη 17η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ.
Η ηρακλειώτικη ομάδα είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν τα… πάνω-κάτω, με την Πεύκη να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση φτάνοντας στην 4η νίκη της, στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού (4-13). Από την άλλη ο ΟΦΗ έχασε έδαφος για τη μη συμμετοχή του στα πλέι άουτ, πέφτοντας στο 8-9.
Τα δεκάλεπτα: 9-17,25-33,49-51,67-60
Δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στο Παλαιό Φάληρο ο ΑΟΚ Χανιά, ο οποίος ηττήθηκε με 103-55 στο κλειστό γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν».
10λεπτα: 29-11, 24-16, 28-16, 22-12
Διαιτητές: Καμήτσος-Ροδίτης-Κωστής (Καλαρέμας)
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 6, Δρίτσας 5 (1), Κομποδιέτας 5 (1), Μαχαίρας 14, Μπολάτογλου 12 (3), Καλιανιώτης 17, Δούλης 2, Κανονίδης 21 (4), Οικονομόπουλος 15 (5), Μαγιντόμπε 6 (2).
ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Γρηγοριάδης 4, Μακρίδης, Πατεράκης 6 (2), Αλεξίου 6, Σκέμπι 2, Ιωακειμίδης 9 (1), Τασιούδης 12 (1), Κουτσαντωνάκης 2, Πρέλεβιτς 14.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (17η αγ)
Π. Φάληρο-ΑΟΚ Χανιά 103-55
Διαγόρας-Αιγάλεω 74-80
Πανιώνιος- Ν. Κηφισιάς 82-64
Πεύκη-ΟΦΗ 67-60
Δούκας-Πανελευσινιακός 75-61
Έσπερος Καλ-Πρωτέας Β 79-71
Βαθμολογία(σε 17 αγ)
Β Ν-Η
1.Πανιώνιος 33 (16-1)
2.Πρωτέας Βούλας 30 (13-4)
3.Παλαιό Φάληρο 28 (11-6)
-.Πανελευσινιακός 28 (12-4)
———————————————
5.Αιγάλεω* 25 (9-7)
6. Ν Κηφισιάς 25 (8-9)
———————————————
-.ΟΦΗ 25 (8-9)
8.Δούκας 24 (7-10)
9.Εσπερος Καλς 23 (7-9)
10.Διαγόρας 21 (5-11)
———————————————
11.Πεύκη 21 (4-13)
12.ΑΟΚ Χανιά 17 (0-17)
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (18/02)
ΑΟΚ Χανιά-Πεύκη
Πανελευσινιακός-Π. Φάληρο
Αιγάλεω-Δούκας
Πρωτέας-Διαγόρας
ΟΦΗ-Πανιώνιος
Ν. Κηφισιά-Εσπερος
Η Αναγέννηση με τη δύναμη της έδρας της – η οποία παραμένει… απόρθητη σε επίπεδο Γ’ Εθνικής – πέτυχε ακόμη μία νίκη, με 89-70 απέναντι στον Αρη Νίκαιας.
Το σύνολο του Μύρωνα Παπαδάκη συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις βαδίζοντας προς τα πλέι οφ ανόδου, με το ρεκόρ της να έχει διευρυνθεί σε 14-2. Η επιστροφή στα παρκέ μετά από δύο εβδομάδες συνοδεύτηκε από τη νίκη κόντρα στον Αρη, ο οποίος έπεσε στο 9-8.
Από το ημίχρονο η Αναγέννηση πήρε διψήφια διαφορά, την οποία διεύρυνε στη συνέχεια παραμένοντας στο… ρετιρέ του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Διαιτητές: Χατζημάρκος-Ραπτογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-30, 63-49, 89-70
Αναγέννηση (Μύρων Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 6(2), Καμπιτάκης, Καλογεράκης, Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 21 (4), Κολαρετάκης 1, Σπυριδάκης 7, Κουρέπης 24, Βερτούδος 5 (1), Ραζής 19 (2).
Άρης Νίκαιας (Μανδραγόρας-Μωϋσιάδης): Δρόσος 2, Ντογκούς, Δαχρετζής 15 (3), Μαραγκίδης 18 (2), Κωνσταντινάκος 5 (1), Καραδολάμης 10, Πρίτσος 15 (2), Καδηγοαννόπουλος, Τρίχας 5, Πικέας, Πεζός.
Ο Εργοτέλης δεν ταξίδεψε στην Αθήνα για το ματς με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου για την 17η αγωνιστική της Γ' Εθνικής
Η ανακοίνωση της ΕΟΚ:
"Σας ενημερώνουμε ότι, μετά την δήλωση αποχώρησης του σωματείου ΓΣ Εργοτέλης από τον αγώνα ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου – ΓΣ Εργοτέλης της 12/02/23, ο αγώνας ματαιώνεται και κατακυρώνεται υπέρ του σωματείου ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου με σκορ 20-0."
17η αγωνιστική
Πανναξιακός-Πεντέλη 77-73
Πορφύρας-Πέρα 81-62
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Εργοτέλης 20-0 ά.α.
ΚΑΟ Μελισσίων-Χαλάνδρι 79-61
Αναγέννηση-Αρης Νικαίας 89-70
Ηλιούπολη-Κορωπί 80-66
Βαθμολογία
1.ΑΣΑ Αναγέννηση (16) 30 (14-2)
2.ΑΣ Πέρα (16) 27 (11-5)
3.ΓΣ Ηλιούπολης (17) 27 (10-7)
-.Πορφύρας (17) 27 (10-7)
————————————————
5.Κρόνος Αγίου Δημητρίου (16) 26 (10-6)
-.Αρης Νίκαιας (17) 26 (9-8)
7.Πανναξιακός (16) 24 (8-8)
-.ΚΑΟ Μελισσίων (17) 24 (7-10)
9.ΑΕ Πεντέλης (16) 23 (7-9)
10.ΑΟΚ Χαλάνδρι (16) 22 (6-10)
11.ΓΣ Κορωπίου (16) 20 (4-12)
12.Εργοτέλης (16) 17 (2-13)
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφ ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β’ Εθνική
**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις…
Σημ.: Ο Εργοτέλης έχει ένα μηδενισμό
Η επόμενη αγωνιστική (18η – 19/02)
Πεντέλη-Πορφύρας
Εργοτέλης-Πανναξιακός
Χαλάνδρι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Κορωπί-Μελίσσια
Πέρα-Αναγέννηση
Αρης Νίκαιας-Ηλιούπολη
Μόνο 1ο το Ρέθυμνο, μάχη για την 4η θέση
Το Ρέθυμνο πήρε το ντέρμπι στην έδρα του ΟΑΧ (60-49) και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλείου από τον Ηρόδοτο (84-57)… έσπασε η τριάδα στην κορυφή.
Πριν από τα τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του σπουδαίου μπασκετανθρώπου της Κρήτης, Νίκου Τούλη.
16η αγωνιστική
Ιεράπετρα-Χανιά BC 72-51
Αγ. Νικόλαος-Κύδων 65-44
ΟΑΧ-Ρέθυμνο 49-60
Ηρόδοτος-Ηράκλειο 84-57
Πεδιάδα-Μεσσαρά 56-66
Ακαδημία-ΑΣΚΗΣΗ 59-49
Βαθμολογία
1.Ρέθυμνο 29 (14-1)
2.Ηράκλειο 28 (13-2)
-.ΟΑ Χανίων 28 (13-2)
4.Αγ. Νικόλαος 24 (9-6)
———————————————–
-.Ηρόδοτος 24 (9-6)
6.Ακαδημία Ρεθύμνου 23 (8-7)
7.Κύδων 22 (7-8)
-.Μεσσαρά 22 (7-8)
9.ΑΟΚ Ιεράπετρα 19 (5-9)
10.ΑΣΚΗΣΗ 17 (2-13)
-.Χανιά BC 17 (2-13)
12.Πεδιάδα 16 (1-14)
Σημ.: Η Ιεράπετρα έχει έναν μηδενισμό
Επόμενη αγωνιστική (17η)
Σάββατο 18 Φεβρουαρίου
Ρέθυμνο-BC Ιεράπετρα
Χανιά BC-Ακαδημία
ΑΣΚΗΣΗ-Αγ. Νικόλαος-
Ηράκλειο-Κύδων
Μεσσαρά-ΟΑΧ
Ηρόδοτος-Πεδιάδα
Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ
Aποτελέσματα (16η αγ)
ΠΑΟΚ - Κολοσσός 89-82
Καρδίτσα - Περιστέρι 86-80
ΑΕΚ - Λαύριο 81-95
Ολυμπιακός - Ιωνικός 100-68
Απόλλων - Άρης 74-82
Παναθηναϊκός – Προμηθέας(13/2)
Βαθμολογία (σε 16αγ)
Β Ν-Η
1. Ολυμπιακός 30 (15-0)
2. ΠΑΟ 26 (12-2)
3. Περιστέρι 25 (9-7)
4. Άρης 25 (9-7)
5. ΠΑΟΚ 25 (9-7)
6. ΑΕΚ 25 (9-7)
7. Προμηθέας 24 (9-6)
8. Κολοσσός Ρ 23 (8-7)
9. Ιωνικός 20 (4-12)
10. Καρδίτσα 19 (3-13)
11. Απόλλων Π 19 (3-13)
12. Λαύριο 18 (3-12)
Η επόμενη αγωνιστική (4/3)
Άρης - Περιστέρι
Προμηθέας - ΠΑΟΚ
Ιωνικός - ΑΕΚ
Λαύριο - Απόλλων
Κολοσσός - Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός - Καρδίτσα
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ