Λαμία - ΟΦΗ 2-1: Χάθηκε η συγκέντρωση στο β' μέρος

clock 17:01 | 08/12/2019

Η Λαμία νίκησε τον ΟΦΗ με ανατροπή 2-1 και κάνει όνειρα πλέι-οφ. To ματς κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε ο Ελίνι Δημούτσος στο 59΄με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η γηπεδούχος βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 11΄όταν ο ΟΦΗ ευστόχησε σε πέναλτι με τον Ναμπί. Το πέναλτι έδωσε ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

Το πρώτο πέναλτι μέσω βίντεο ήταν υπέρ του ΟΦΗ, σε ανατροπή του Μάνου από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο. Ο επιθετικός είχε αρχικά υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, που δεν υπήρχε, και στη συνέχεια ο διαιτητής είδε στο ριπλέι την παράβαση και καταλόγισε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Ναμπί στο 11΄. Ο σκόρερ τη στιγμή της εκτέλεσης αισθάνθηκε ενόχληση στο δικέφαλο (όπου είχε πρόβλημα τις προηγούμενες ημέρες) και αντικαταστάθηκε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη συνέχεια ευκαιρίες με τους Μάνο και Σεμέντο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, δεν τα κατάφεραν και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ, το οποίο επίσης υποδείχθηκε με καθυστέρηση και μετά από εξέταση του βίντεο (αρχικά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ), για σπρώξιμο του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.

Σκόρερ: 42΄ Τουράν πεν, 59΄ Δημούτσος - 11΄ Ναμπί πεν

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κάρτες: Θεοδωρόπουλος, Δημούτσος- Κοροβέσης, Μάνος, Σεμέδο, Στάικος

Συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Δημούτσος, Ρόμανιτς(83' Τζενετόπουλος), Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε(30' Βασιλόγιαννης), Καραμάνος(90+2' Σάλιακας)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν(66' Κουτρουμπής), Κοροβέσης(79' Φιγκειρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί(12' Στάικος), Σεμέντο

*Στο γήπεδο της Λαμίας βρέθηκαν περίπου 100 φίλαθλοι του ΟΦΗ, στηρίζοντας την ομάδα τους.

Αρκετοί εξ αυτών έκαναν το ταξίδι από το Ηράκλειο, ενώ άλλοι ηταν από το λεκανοπέδιο της Αττικής και έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με πανό και συνθήματα.