La Liga: Νίκη της Ρεάλ, κορυφή με ανατροπή για την Τζιρόνα (βίντεο)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ
 clock 09:23 | 28/09/2023

Με γκολ των Μπραΐμ Ντίαθ και Χοσέλου στο φινάλε του πρώτου και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε στο ρελαντί την Λας Πάλμας στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» (2-0) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της La Liga, πίσω μόνο από την εκπληκτική Τζιρόνα, την έδρα της οποίας επισκέπτεται το Σάββατο (30/09, 19:30).

Έμεινε στον πάγκο για πρώτη φορά ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ, με τον Κάρλο Αντσελότι να αφήνει και Λούκα Μόντριτς – Τόνι Κρόος εκτός ενδεκάδας μετά το αποτυχημένο… πείραμα στο ντέρμπι, με παρουσίες – έκπληξη αυτές του Φερλάν Μεντί στο αριστερό άκρο της άμυνας και του Μπραΐμ Ντίαθ σε ρόλο επιτελικού χαφ ως άτυπου «αντί - Μπέλινγκχαμ, πίσω από το επιθετικό δίδυμο Χοσέλου – Ροντρίγκο.

Μόνη πρώτη η Τζιρόνα

Δεν σηκώνει κεφάλι η Βιγιαρεάλ. Παρ’ ότι προηγήθηκε στο σκορ και, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε πολύ καλή εμφάνιση, η εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο Europa League ηττήθηκε στο «Θεράμικα» από την Τζιρόνα με 2-1, συμπλήρωσε τέσσερις ήττες σε επτά αγωνιστικές της La Liga και έπεσε στη 14η θέση της βαθμολογίας, μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Η απίθανη Τζιρόνα, από την πλευρά της, έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία (!), γράφοντας ιστορία.

Η ομάδα του Πατσέτα, με πολύ κεφάτο τον αριστερό μπακ – χαφ Αλφόνσο Πεδράθα (παίκτης – κλειδί που επέστρεφε από τιμωρία), ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες, με κορυφαία σουτ στο δοκάρι του Πεδράθα. Ο τερματοφύλακας της Τζιρόνα, Πάουλο Γκατσανίγκα, κατέβασε… ρολά στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ σε πέναλτι που κέρδισε ο Ετιέν Καπουέ από τον Ιβάν Μαρτίν και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντάνι Παρέχο (49’). Το γκολ του Κίτρινου Υποβρυχίου δεν πτόησε την καταπληκτική ομάδα του Μίτσελ, η οποία πέτυχε την ανατροπή με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά. Αρχικά, στο 56’, ο πρώην επιθετικός της Ντίνπρο, Άρτεμ Ντόβμπκ, τελείωσε ιδανικά και από κοντά την σέντρα του Σαβίνιο, παίκτη – αποκάλυψη της La Liga. Και στο 61’ ο Έρικ Γκαρθία, δανεικός στη Τζιρόνα από την Μπαρτσελόνα, σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αλέις Γκαρθία, ο οποίος λίγο αργότερα άγγιξε το 1-3, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και την Βιγιαρεάλ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει στο τελευταίο ημίωρο.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ άφησε πίσω της την ήττα 2-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης πριν περίπου δύο εβδομάδες και αρχίζει να χτίζει σερί. Οι Βάσκοι, μετά το εντυπωσιακό 4-3 κόντρα στη Χετάφε, υπέταξαν και τη Βαλένθια των δέκα πακτών και έφτασαν στη δεύτερη διαδοχική τους νίκη, η οποία τους ανέβασε στην 5η θέση της La Liga.

Ο Κάρλος Φερνάντεθ ήταν αυτός που στο 32ο λεπτό πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Αμαλάχ είδε δύο κίτρινες σε τρία λεπτά (42' και 45') και βοήθησε τη Σοσιεδάδ να διαχειριστεί το προβάδισμά της με μεγαλύτερη ευκολία, φτάνοντας έτσι στο τρίποντο.
Την ίδια ώρα Κάντιθ και Ράγιο Βαγιεκάνο έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην έδρα της πρώτης. Σε ένα ματς με λίγες φάσεις, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, με τους Μαδριλένους να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Μουμίν στο 88'. Στην 6η θέση συνεχίζει η Ράγιο, στην 9η η Κάντιθ.

Δεν… τρίτωσε το καλό για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Χετάφε στο «Σαν Μαμές» και δεν συμπλήρωσε τρεις διαδοχικές νίκες, ούσα πάντως σταθερά στην τέταρτη θέση της La Liga.
Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε δύο φορές με Γιούρι Μπερτσίτσε (6’) και Ινιάκι Γουίλιαμς (62’), αλλά οι Μαδριλένοι απάντησαν αμφότερες με Γκαστόν Άλβαρες (51’) και Χάιμε Λατάσα (83’), παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό μακριά από την ισπανική πρωτεύουσα.

Οι Βάσκοι πλήρωσαν κυρίως την (ορθή) αποβολή του Οϊάν Σανθέτ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για χτύπημα στο κεφάλι στον Ντιέγκο Ρίκο, όταν σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι. Ένταση στα τελευταία λεπτά, με τον προπονητή της Χετάφε, Πέπε Μπορδαλάς, να αντικρίζει και αυτός την κόκκινη κάρτα.

Σεβίλη-Αλμερία               5-1

(7΄ Εν Νεσιρί, 8΄ Λουκεμπάκιο, 38΄ Σούσο, 51΄ Λαμέλα, 90΄+2΄ Σάλας - 71΄ πέν. Σουάρεθ)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα         2-2

(8΄ Μουρίτσι, 45΄+3΄ Πρατς - 41΄ Ραφίνια, 75΄ Λόπες)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε      2-2

(6΄ Μπερτσίτσε, 62΄ Ινάκι Γουίλιαμς - 51΄ Άλβαρες, 83΄ Λατάσα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας     2-0