La Liga: Η Μαγιόρκα «φρέναρε» (2-2) την Μπαρτσελόνα (βίντεο)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ
 clock 01:16 | 27/09/2023

Μετά το σαββατιάτικο (23/9) ματς με τη Θέλτα, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, όχι μία, αλλά δύο φορές κόντρα στην εξαιρετική Μαγιόρκα και μολονότι δεν κατάφερε (και) αυτή τη φορά να φτάσει στην ολική ανατροπή, έσωσε την... παρτίδα και το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) ένα τέταρτο πριν από το φινάλε.

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της LaLiga, οι παίκτες της Μαγιόρκα, με κορυφαίο τον διεθνή Κοσοβάρο φορ, Βεντάτ Μουρίτσι (ένα γκολ και μία ασίστ), προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο 45λεπτο. Στο 8' ο Μουρίτσι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της «Μπάρτσα» και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει στο 41' ο Ραφίνια για τους «μπλαουγκράνα».

Η Μαγιόρκα συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Μπαρτσελόνα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μουρίτσι με κεφαλιά-ασίστ από βολή του γκολκίπερ, έβγαλε τον Πρατς τετ-α-τετ με τον Ντερ Στέγκεν κι εκείνος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-1. Η «Μπάρτσα» πίεσε πολύ απ' το 60' και μετά, όταν πέρασε στο γήπεδο κι ο Λεβαντόφσκι και ισοφάρισε στο 75' με τον Λόπες, όμως δεν κατάφερε να βρει τρίτο γκολ κι έτσι «κόλλησε» στο 2-2, δίνοντας την ευκαιρία στην απίθανη φέτος Τζιρόνα, αν περάσει με διπλό απ' τη Βιγιαρεάλ να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Ευκαιρία... προσπέρασης έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία υποδέχεται τη Λας Πάλμας στο «Μπερναμπέου» την Τετάρτη (27/9), ενώ η 4η στο βαθμολογικό πίνακα Αθλέτικ Μπιλμάο υποδέχεται τη Χετάφε στο «Σαν Μαμές».

Ξέσπασε με πεντάρα η Σεβίλλη

Με την καλύτερη (με διαφορά) φετινή της εμφάνιση, η Σεβίλλη σημείωσε την πιο ευρεία νίκη της. Στο ματς που άνοιξε την έβδομη αγωνιστική της La Liga, συνέτριψε την ουραγό Αλμερία με 5-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», σημείωσε την δεύτερή της νίκη και ανέβηκε από την 17η στην ενδέκατη θέση, εν αναμονή βεβαίως των υπολοίπων αγώνων, αν και έχει ματς λιγότερο (αυτό με την Ατλέτικο Μαδρίτης που αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας).

Καταιγιστική η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 (7’ Εν Νεσίρι, 8’ Λουκεμπάκιο, 38’ Σούσο), χάνοντας ευκαιρίες ακόμα και για… διπλάσιο σκορ.

Ο Έρικ Λαμέλα έδωσε διαστάσεις στη νίκη με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (51’), με τους Σεβιλιάνους να ρίχνουν τον ρυθμό στη συνέχεια, αφού την Παρασκευή (29/09, 22:00) τους περιμένει η Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη. Παρ’ όλα αυτά, πρόλαβαν να σημειώσουν και πέμπτο γκολ με τον Κίκε Σάλας (το πρώτο του 21χρονου κεντρικού αμυντικού) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ενδιάμεσα ο Λουίς Σουάρες, ευστοχώντας σε πέναλτι (71’), σημείωσε το γκολ της τιμής για την ομάδα του Βιθέντε Μορένο, ο οποίος αρχίζει να νιώθει την… καρέκλα του να τρίζει, με συγκομιδή μόλις δύο βαθμών μετά από επτά παιχνίδια (πέντε ήττες – δύο ισοπαλίες).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σεβίλλη-Αλμερία 5-1 (7΄ Εν Νεσιρί, 8΄ Λουκεμπάκιο, 38΄ Σούσο, 51΄ Λαμέλα, 90΄+2΄ Σάλας - 71΄ πέν. Σουάρεθ)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 2-2 (8΄ Μουρίτσι, 45΄+3΄ Πρατς - 41΄ Ραφίνια, 75΄ Λόπες)