Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για ΑΟΑΝ, 2-0 τον Αλμυρό

aoan-almyros
 clock 18:30 | 20/10/2022

Την πρόκριση στους "16" του κυπέλλου Ελλάδος πανηγυρίζει ο ΑΟΑΝ που επικράτησε του Αλμυρού με 2-0 σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο.

Το Κρητικό ντέρμπι της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος βρήκε νικητή τον ΑΟΑΝ, ο οποίος σκόραρε από δύο στατικές φάσεις (πέναλτι και φάουλ).

Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τη μπάλα να βρίσκει το χέρι του Μάγκα (εντός περιοχής) σε σουτ του Μελισσόπουλου. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Βίκτορ Μπαράτα ανοίγοντας το σκορ (1-0) ένα λεπτό αργότερα (27′).

Ο Αλμυρός “άγγιξε” την ισοφάριση στο 70ό λεπτό όταν ο Γκέτσι “σημάδεψε” το δοκάρι του Γιαγκόζη, ενώ ο ΑΟΑΝ “σφράγισε” τη νίκη και την πρόκριση στο 85′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλαούντιο Τσανάι που είχε περάσει ως αλλαγή (2-0).

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΑΟΑΝ νικητή με 2-0 και στους “16” του κυπέλλου Ελλάδος για τρίτη (3η) φορά στην ιστορία του.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης, Βλαχάκης (Ρεθύμνου)

ΑΟΑΝ -ΦΙΛΑΘΛΟΙ

ΑΟΑΝ: Γιαγκόζης, Δολαψάκης, Πλουσής, Χύσι, Γωνιωτάκης, Φουκαράκης, Ζέλιος (62′ Τσανάι), Κίτος, Μηνάς (84′ Τζιλάι), Μπαράτα (62′ Λάμπρου), Μελισσόπουλος (89′ Νοκάι).

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Παγώνης, Κοιλιάρας (62′ Πατηνιώτης), Νικολάου, Μάγκας (62′ Αγαπάκης), Φραγκουλάκης, Ενγκουέμ, Πιερτζάκομι, Μπουρσέλης (77′ Αντωνίου), Γιουκαρής (62′ Γκέτσι), Κατσικοκέρης (68′ Μπάνβο).

SNAKES: «Αυτό δεν είναι ΟΦΗ!»

Νιόπλιας: «Δύσκολη μέρα για μας, δίκαια προκρίθηκε η Κηφισιά»-Πετράκης: «Το πλάνο μας λειτούργησε»